Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Zimní stadion zahájil letos provoz dříve. O ledy byl zájem

Zimní stadion zahájil letos provoz dříve. O ledy byl zájem

O měsíc dříve, než tomu bylo zvykem v předešlých letech, zahájil provoz pelhřimovský zimní stadion. Hlavním důvodem bylo pořádání mezinárodního sportovního projektu česko-finská hokejová škola, kterou se do Pelhřimova podařilo dostat díky blízkému partnerství Dukly Jihlava a Pelhřimovské sportovní s.r.o. „Jedná se o velmi prestižní záležitost. Jednání s Duklou o spolupořádání jsme vedli už od března,“ vysvětlil Martin Mareš, jednatel Pelhřimovské sportovní s.r.o.

Led byl na stadionu u říčky Bělé k dispozici už 24. července. „Na tom, že se podařilo rozjet plnohodnotný provoz zimního stadionu o měsíc dříve, nese záslužný podíl celý tým našich pracovníků údržby zimního stadionu. 
A to nejenom díky jejich pracovnímu nasazení, ale i osobnímu přístupu, protože chlapi museli této věci obětovat 
i část své letní dovolené. Celkově jsme museli udělat taková organizační opatření, aby se stihla veškerá plánovaná údržba, která dříve probíhala prakticky přes celé léto v době, kdy byl zimní stadion odstaven z provozu, a současně zajistit kvalitní podmínky pro mladé hokejisty a jejich realizační týmy.“  

Kromě technickoprovozní stránky bylo také třeba zajistit i dostatečnou vytíženost ledu. Led tak nevyužívali jen účastníci mezinárodního kempu. „Hledali jsme pochopitelně i další kluby a organizace, které by měly zájem začít sezónu o měsíc dříve. To si troufnu říct, že se nám podařilo. Zájem o led nepoklesl ani v dalších týdnech, kdy k nám v úvodu srpna jezdily trénovat všechny týmy s domovským stadionem v Havlíčkově Brodě,“ informoval Martin Mareš.

Zimní stadion od jarní odstávky provozu prošel pravidelnou údržbou a několika opravami, které měly za cíl modernizaci a zefektivnění provozu. Došlo i na výměnu okopek kolem ledové plochy. Jedná se o žluté plastové obložení hned nad ledem. „Poslední výměna byla zhruba před patnácti lety. Vzhledem k opotřebení plastů se už na nich ve zvýšené míře vytvářela námraza, což způsobuje problémy zejména při hraní hokeje, kdy námraza může ovlivnit dráhu puku při jeho odrazu od mantinelu,“ uvedl.

Došlo rovněž k výměně sítí v prostorech nad mantinely za oběma brankami. Stávající už byly na hraně životnosti. „Instalovali jsme lehčí a černé barvy. To zajistí lepší průhlednost, což zatraktivní sledování hokejových zápasů,“ zmínil důsledek úpravy. Již při příjezdu k zimnímu stadionu je vidět velká změna v podobě nového povrchu parkoviště před stadionem.

„To, co bych rád zdůraznil, a je to věc, která není na první pohled viditelná, je, že podstatnou úpravou prošel deskový výměník ve strojovně stadionu, který převádí chlad vnitřního čpavkového okruhu na primární solankový, který proudí již přímo v potrubí pod ledovou plochou. Kromě toho, že tato úprava výměníku zajistí bezproblémový průběh celé sezony, přinese také významnou úsporu energie. Výměník má nyní vyšší účinnost, pracovat může s vyššími tlaky a nižšími teplotami. Již po několika dnech chlazení je zřejmé, že se podaří dosáhnout další úspory energie o několik desítek procent, což také zapadá do naší dlouhodobé koncepce energetických úspor na sportovištích, která Pelhřimovská sportovní s.r.o. dostala do své správy,“ naznačil jednatel společnosti a dodal: 
„V tomto směru je potřeba říci, že velkou podporou je nám konstruktivní přístup vedení města a zastupitelstva,“ pochválil spolupráci.

I když má zimní stadion za sebou už měsíc provozu, sezona je stále na začátku. Měsíce největší zátěže jsou teprve před námi. Ledová plocha letos rozhodně zahálet nebude. Už jen z toho důvodu, že prvoligová Dukla Jihlava je na našem stadionu spokojená a letos zde odehraje již všechny své domácí zápasy. „Co se týče hokejové první ligy v Pelhřimově, tak musím říct, že nás velmi potěšilo uznání, jakého jsme dosáhli právě v rámci proběhlého licenčního řízení pro nadcházející sezonu, kdy dle slov ředitele soutěže Pavla Setikovského se podařilo dostat náš stadion co do kvality služeb a úrovně zázemí do špičky mezi prvoligovými stadiony,“ zmínil.

„Za větší vytíženost jsme rádi, protože to samozřejmě přináší vyšší efektivitu provozu. Na druhou stranu to přinese další provozní výzvy. Jsme ale připraveni to zvládnout,“ je přesvědčen Martin Mareš a současně ale ujistil: „Náš zimní stadion tu je i pro bruslící veřejnost. V žádném případě nedojde k omezení počtu hodin veřejného bruslení. To je pro nás jedna z priorit. Jsme si dobře vědomi toho, že stále je co zlepšovat a na čem zapracovat. Samozřejmě se budeme snažit i nadále zlepšovat a rozšiřovat služby i pro rekreační bruslaře.“