Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Záložka do knihy spojuje školy. Patří mezi ně i ZŠ Komenského 1326

Záložka do knihy spojuje školy. Patří mezi ně i ZŠ Komenského 1326

Využili jsme nabídky a stali se součástí „mezinárodního projektu“! Jakkoli to může znít úsměvně, je to tak. Přihlásili jsme se do projektu, který pro základní školy a osmiletá gymnázia vyhlásil „Národný inštitút vzdelávania“ a mládeže a Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Cílem česko-slovenského projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtení prostřednictvím výměny záložek do knih.

Takový projekt je pro nás obrovsky smysluplný (je to letos již 14. ročník). Jako škola, která vzdělává žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, stále hledáme nové a nové způsoby, jak dětem vzdělávání usnadnit a zatraktivnit. Rádi se učíme praxí. Autentické a praktické situace jsou ve vzdělávání přece vždycky nejefektivnější!

Tento projekt nám poskytl téma, které jsme mohli zpracovávat ve spoustě předmětů. A mimochodem, mezipředmětové vztahy, to my máme rádi. Kromě toho, že jsme vymýšleli náměty a vyráběli záložky, jsme toho také museli dost přečíst – abychom vyhověli zadání a pravidlům hry.

Zjišťovali jsme, s kým nás to vlastně organizátoři „dali dohromady“. Naší partnerskou školou se stala Špeciálna základná škola sv. Anny ve Staré Ĺubovňi, se svými 23 dětmi.

Pátrali jsme, kde vlastně Stará Ĺubovňa je, co je tam zajímavého. Hledali jsme odpovědi na řadu otázek. Jak je to daleko? Jak dlouho bychom tam jeli autem? Kolik by to vlastně mohlo stát? Řešili jsme navigaci a její nastavení, elektronické dálniční známky, cenu pohonných hmot. Násobili jsme, dělili, radili se mezi sebou. Nakonec jsme získali celkem dobrou představu, komu vlastně záložky posíláme.

Protože bychom rádi, s podobnou školou, udržovali dlouhodobější přátelství, rozhodli jsme se, že tamní děti zkusíme trochu nalákat na další spolupráci.

Vytvořili jsme blog (s tím máme již zkušenosti a řada našich žáků ho umí administrovat), kde se všichni naši autoři krátce představili. Kromě toho jsme tam také samozřejmě představili naši školu a naše město. Nyní si budeme přát, aby si blog našel v naší partnerské škole svoje čtenáře, a aby se mezi nimi našel někdo, kdo by s námi i nadále zůstal v kontaktu.

A co nás čeká teď? Zabalíme záložky, přihodíme pár suvenýrů a vyrazíme na poštu. I to bude pro nás dobrá zkušenost – náležitosti poštovní zásilky už jsme si sice několikrát vysvětlovali, ale víte co – když si něco zkusíte sami, tak vám to v hlavě uvízne snáz.

 Pedagogové a žáci Základní školy Pelhřimov, Komenského 1326 (speciální)