Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Za úhyn stromů může zatím neznámá nákaza

Za úhyn stromů může zatím neznámá nákaza

V tuto chvíli neznámá nákaza může za to, že pět muchovníků velkokvětých „Robin Hill“, které byly na sklonku minulého roku vysázeny do zrenovovaného prostranství mezi gymnáziem a obchodní akademií, hyne. Listy stromů usychají, barví se dohněda a postupně opadávají. Město ve spolupráci s odborníky po původci nákazy pátrá. „Přesnou příčinu v tuto chvíli ještě neznáme. Na jejím odhalení spolupracujeme s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Ten už postupně odebral tři vzorky,“ vysvětlil vedoucí investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov Tomáš Petera.

Naprosto vyloučená je varianta, že muchovníky uschly z důvodu nedostatečné zálivky. „O stromy bylo řádně pečováno, opakovaně jsme kontrolovali řídící jednotku závlahového zařízení a vše je v pořádku. Stromy závlahu dostávají,“ ujistil.

Odborníci měli zpočátku podezření na nákazu moniliovou spálou. Odběr vzorků to ale vyloučil, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zjistil přítomnost bakterií Pseudomonas. Stromy byly následně preventivně ošetřeny měďnatým roztokem. Druhý vzorek byl odebrán na začátku srpna. „Výsledek rozboru byl negativní na bakterie a bakterie zjištěné při prvním odebraném vzorku stromy nenapadly. Uvidíme, co nám ukáže třetí odběr, který se uskutečnil v závěru srpna, a na jehož výsledek v tuto chvíli čekáme,“ informoval Tomáš Petera. Právě třetí rozbor by mohl dát odpověď. V rámci něho došlo k odběru několika vzorků dřeva, které byly následně prověřeny zkouškou na přítomnost fytopatogenních hub.

Město Pelhřimov v tuto chvíli čeká na závěry odborníků. Na jejich základě přijme řešení, které povedou k  doplnění zeleně v prostoru mezi školami.