neděle 28.01.2024
Za prvorepublikovými medvídky a realistickou malbou do Galerie M
Na únorové výstavě v Galerii M se představí vítězka kategorie miniaturní medvídek mezinárodní výstavy Doll Prague roku 2023 Lenka Přesličková spolu s realistickou malířkou a kamarádkou Ilonou Frčkovou.
Nejen o medvídcích s Lenkou Přesličkovou
Lenka Přesličková (52) žije v Počátkách a kreativní svět ji učaroval natolik, že se téměř plně věnuje umělecké tvorbě a je oceňovanou teddistkou (medvědářkou). A protože je život v umělecké oblasti nejistý, vedle své oblíbené činnosti vede již 25 let firmám a živnostníkům účetnictví.
Autorka od mala hodně kreslila, malovala, šila na panenky, vyšívala nebo vyráběla z filcu či moduritu. Navštěvovala Lidovou školu umění v Praze obor Loutka. „Řekla bych, že jsem se narodila s jehlou v ruce. U nás doma se vždycky hodně šilo, pletlo, háčkovalo. Moje babička a několik jejích sester (byla z 10 dětí) byly švadleny. A moje druhá babička pletla, vyšívala např. technikou richelieu. Tátu jsme vždycky s mámou vyslaly, aby vystál frontu na časopisy Burda a Neue Mode. Pak už se jenom šilo a šilo," svěřila se.
Nezůstalo ale jen u šití, Lenka Přesličková postupně absolvovala několik tuzemských a zahraničních kurzů, hodně věcí se také naučila sama vlastní pílí. V průběhu času vyzkoušela různé techniky a materiály, od malování na hedvábí, batikování, patchwork, až po tvoření z korálků. Nakonec se věnuje převážně výrobě šperků a sběratelských medvídků, za které získává ocenění odborníků i chválu od veřejnosti, která ji motivuje pokračovat ve své práci dál. „Hlavní popud k tvoření je to, že se moje šperky a medvídci líbí široké veřejnosti. A to nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Moje díla charakterizují ostatní slovy: „rustikální šperky tvořené srdcem“ a „vymazlení medvídci s kouskem Vaší duše“,“ pověděla.
Výrobě šperků s minerály z cínu a mědi technikou Tiffany, které si svou precizností i originálním zpracováním zaslouží pozornost, se věnuje již 15 let. U šperků autorka nechává vyniknout přirozenou krásu a strukturu kamene, jindy volí jemné motivy zvířat. Vznikají tak neotřelé, poutavé a řemeslně propracované šperky.
Druhou velkou zálibou Lenky Přesličkové jsou sběratelští medvídci, kteří se těší zájmu sběratelů z tuzemska i zahraničí. „Asi deset let vyrábím umělecké medvídky pro sběratele z mohéru, viskózy, bavlny, hedvábí. Pomocí různých technik a střihů vytvářím repliky prvorepublikových medvídků. Postupně jsem k nim začala vyrábět miniatury, např. jídlo do pokojíčků a domečků a od roku 2023 nábytek. Ráda bych ještě pronikla do světa uměleckých panenek, ale tam se mám ještě hodně, co učit,“ svěřuje se autorka.
S medvídky se účastní uměleckých soutěží a je držitelkou osmi ocenění z výstav Doll Prague, Teddy Bear Prague či Medvědárium. Na poslední tuzemské výstavě Doll Prague v listopadu 2023 byla její tvorba oceněna v kategorii „Medvídek Teddy – miniatura“ úžasným prvním místem. A co by autorka popřála návštěvníkům výstavy? „Aby odcházeli s pocity, že mají teplo a krásu v duši.“
Realismus Ilony Frčkové
Malířka Ilona Frčková (53) se umělecké činnosti věnuje již od svých dětských let s pocitem, že se s tužkou v ruce již narodila. Pracuje již 22 let jako grafička pro nakladatelství a maluje ve svém volném čase. V realistické malbě přitom dosahuje jemnosti a oduševnělé hloubky.
Ilona Frčková nejprve navštěvovala lidovou školu umění, poté absolvovala Střední umělecko-průmyslovou školu na Žižkově v Praze, obor propagační grafika. „Přesto, že jsem se přihlásila na obor grafika, vždy mě to táhlo více k malbě,“ říká. A malba ji baví dodnes, možná proto, že se nechává inspirovat náměty z denního života. „Inspirací je pro mě vše, co kolem sebe vidím, díky malbě poznávám věci okolo mě, ale i sama sebe. Tvorba je pro mě způsob vyjádření, hledání, uspořádání myšlenek. Někdy se nemůžu dočkat, až si konečně udělám čas a zasednu k malování.“
Velkým vzorem jsou pro ni staří mistři, kteří ji uchvátili nejen svým ztvárněním reality, ale také způsobem vyjadřování emocí a práce s barvami ovlivňující celkové vyznění maleb. „Velkým vzorem jsou pro mě staří mistři, například Caravagio (1571-1610), Caravaggiovy obrazy jsou silné v zobrazování emocí a výrazu portrétovaných, neskutečně se odrážející děj. O necelé století Rembrant (1606-1669), malíř, který vnesl do své malířské umělecké činnosti prvky „šerosvitu“. Na těchto obrazech obdivuji střídání světla a stínu a hloubku obrazů,“ sdělila. Autorka realistickou malbu miluje, to ji však nebrání občas si odpočinout i u abstraktní tvorby.
Přesto, že se Ilona Frčková věnuje umělecké činnosti již od dětství, k výstavní prezentaci se rozhodla teprve nedávno: „Vystavovat jsem začala před dvěma lety. První výstava byla v Mníšku pod Brdy v útulné kavárně Malý mnich, kde vystavuje mnoho známých osobností. Minulý rok jsem měla výstavu na zámku Radim a současně také na Vysočině v Počátkách, spolu s mojí dlouholetou kamarádkou Lenkou Přesličkovou.“
K tvorbě používá olejové barvy, maluje na napnuté plátno nebo na plátno na desce, na které nanáší podmalbu akrylovými barvami. Tematicky se věnuje různým žánrům a ke každému z nich přistupuje odlišně. „Krajiny maluji nejčastěji v plenéru, kdy vyrazím do přírody s plátnem, stoličkou a barvami a celý den nikdo o mě neví. V ateliéru pak obrazy ještě ladím. Když je špatné počasí, hlavně v zimě, se pouštím do zátiší,“ vypráví o své tvorbě.
Témata pro krajiny čerpá především z okolí Brd, které si oblíbila, nebo z míst navštívených během dovolené. Oduševnělou hloubkou se vyznačují její portréty. „Portréty jsou pro mě nejnáročnější, ty tvořím podle fotografie, zde je důležité vystihnout každý detail k zachycení podoby.“ Díky tomu její portréty dosahují věrnosti zobrazení. Temnosvitný charakter přitom často povyšuje všední témata či zdánlivě každodenní portréty na novou úroveň. „Největším potěšením pro mě je, že se moje obrazy lidem líbí. Přeji krásný umělecký zážitek,“ zve na výstavu Ilona Frčková.
Anna Hamrlová, Galerie M
LENKA PŘESLIČKOVÁ, ILONA FRČKOVÁ - ČAROVÁNÍ S PÁJKOU, JEHLOU A ŠTĚTCEM
Od 4. do 29. února
Pro děti bude v rámci výstavy přichystán pracovní list s tématem „Odkud se vzal plyšový medvídek?“
Vernisáž výstavy se uskuteční 3. února v 17.00 (součástí bude hudební doprovod ZUŠ), autorská komentovaná prohlídka 7. února v 17.00.
Zobrazit další fotografie (2)