Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Za Barvami světa Terezy Říčanové nejen s dětmi

Za Barvami světa Terezy Říčanové nejen s dětmi

Během července v Galerii M můžete navštívit výstavu malířky, ilustrátorky a spisovatelky Terezy Říčanové, která představí svoji svébytnou pestrobarevnou tvorbu. Výstava s názvem Barvy světa bude prezentovat malby, podmalby na skle, ilustrace i autorské knížky, za které byla autorka již dvakrát nominována na cenu Magnesia Litera, naposledy minulý rok s knihou Kráva. Její tvorba vás zavede na různá místa lidské existence od prostých pestrobarevných květin a domácích zvířat přes každodenní život až po nabité cestovatelské postřehy z celého světa.

Tereza Říčanová žije nedaleko Pelhřimova prostým životem spjatým s přírodou, vychovává děti a věnuje se hospodaření. Za jejím úspěchem stojí dlouhý příběh a opravdová touha tvořit spjatá s nesmírnou tvůrčí energií. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze se zaměřením na ilustraci a grafiku, věnuje se však široké škále uměleckých činností. Kromě malby a grafiky je to především autorské divadlo, které ztvárňuje specifickým netradičním způsobem, živelně, s nadšením a třeba jen s krabicí. Její rovněž energií nabitá tvorba se vyznačuje až dětským pohledem na svět, zaujme svou jednoduchostí, barevností a výstižností. Autorka v ní dokáže vystihnout jádro myšlenky s ladností a bez zbytečných okras. Malba se vyznačuje hmotnými liniemi a bohatou barevností. Kromě klasické malby se můžete těšit na podmalbu na skle, která se vyznačuje opačným postupem tvorby.

Tereza Říčanová je známá svými autorskými knihami. V těchto knihách, určených nejen dětem, je typické ztvárnění dětského pohledu na svět. Knihy Velikonoční knížka, Vánoční knížka, Kráva nebo Les přibližují známá a všem blízká témata dětem dětskýma očima. Dospělého čtenáře přitom pobaví výstižné momenty a události, kterých si právě děti většinou všímají. Humor, nadhled a poučení knih zajisté stojí za oceněními jako Nejkrásnější kniha ČR a Zlatá stuha, kterých má autorka již několik. Na pestrobarevný svět Terezy Říčanové proto klidně vezměte i děti, zajisté jim bude stejně blízký jako vám.

Tereza Říčanová - Barvy světa

2. 7.-25. 7. 2024

Autorská komentovaná prohlídka 18. 7. 2024 od 17.00

 Anna Hamrlová, Galerie M