Dnes je 24.06.2024

Svátek má Jan

ikonka pocasi 21°C - oblačno

Pelhřimov

Workshop v muzeu oživil historické tance

Workshop v muzeu oživil historické tance

Ve freskovém sále Muzea Vysočiny Pelhřimov se v sobotu 24. února tančily gotické a renesanční tance. Akce byla prvním dílem projektu "Smím prosit?" Exkurzi do taneční historie v doprovodu dvou lektorů využila desítka zájemců.

Vzdělávací workshop začal přednáškou o dávných tancích, oblékání a etiketě. „Renesanční tance jsou lépe zapsané než ty gotické. Máme tak lepší představu o tom, jak vypadaly,“ zmínil se během přednášky jeden z lektorů Miroslav Smaha a dodal: „Gotickým tancům se u nás v současné době moc lidí nevěnuje, takže jsem téměř jediný, kdo je odborně studuje. Historickému tanci jako takovému se věnuji přes třicet let a moje kolegyně Jitka dvacet pět,“ dodal.

Vyučovaly se tance párové i skupinové. „Nejvíce mě bavily ty rychlejší,“ svěřil se dvanáctiletý Matouš a dodal: „Trochu jsem doufal, že tady bude víc dětí.“ Ačkoliv byl workshop zaměřen na mládež od 10 do 18 let, nechyběli na parketu ani starší zájemci.

Pelhřimovské Muzeum Vysočiny v následujících týdnech přinese za podpory Evropské unie sérii tematických tanečních lekcí. Další workshop, zaměřený na barokní tanec, se bude konat 9. března.

Iva Pacnerová