Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 17°C - oblačno

Pelhřimov

Výstavu Rychlost a tradice otevřela vernisáž

Výstavu Rychlost a tradice otevřela vernisáž

Město Pelhřimov má tu čest vás pozvat na výstavu "Rychlost a Tradice", která byla slavnostně otevřena v rámci vernisáže úterý 21. května ve výstavní síni zámku pánů z Říčan. Tato výstava, zaměřená na motocykly, dočasně nahradí expozici hradu Kámen, který prochází generální rekonstrukcí.

Ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, Ondřej Hájek, zahájil vernisáž a poděkoval všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Vyzdvihl podporu Kraje Vysočina, města Pelhřimov, Národního technického muzea a soukromých sběratelů, zejména Jaromíra Dvořáka, Jana Kolaříka a Moniky Kotenové, která výstavu připravila. Zdůraznil, že nová expozice po rekonstrukci hradu Kámen poskytne moderní prostředí pro motocykly, s nimiž je hrad spjat již od roku 1964.

Starosta města Pelhřimov, Ladislav Med, přivítal přítomné hosty a vyjádřil radost nad oživením muzea touto výstavou. Zdůraznil úspěšnou spolupráci mezi městem a muzeem a poděkoval všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli.

Mezi významnými hosty vernisáže nechyběl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, Roman Fabeš, a ředitel Muzea dopravy a kurátor sbírek pro motocykly, cyklistiku a lodní dopravu, Arnošt Nezmeškal z Národního technického muzea.

Výstava "Rychlost a Tradice" bude pro veřejnost otevřena od pátku 24. května v rámci Muzejní noci, kdy bude vstup zdarma. Výstava, která potrvá až do 31. prosince 2025 představuje více než dvě desítky motocyklů československé výroby a další exponáty, jako jsou přilby, oblečení, plakety a poháry, které ilustrují význam a vliv motocyklů na společnost. Motocykly byly nejen prostředkem dopravy, ale také symbolem svobody, dobrodružství a sportovních úspěchů.

Exponáty pocházejí ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, Národního technického muzea a soukromých sběratelů.

Výstava byla podpořena obrazovými materiály od Městského muzea Antonína Sovy v Pacově, Muzea Policie České republiky, Vojenského historického ústavu Praha, FB stránky Jawa ČZ, Ing. Milana Veselého a rodiny Procházkovy. Výstava byla zajištěna a zaštítěna Národním technickým muzeem v Praze a podpořena Krajem Vysočina a Ministerstvem kultury ČR v programu "Podpora expozičních a výstavních projektů".

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov