Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 18°C - oblačno

Pelhřimov

Výstava okouzlí křehkostí skla a věrnou realitou

Výstava okouzlí křehkostí skla a věrnou realitou

Během tohoto měsíce se v Galerii M představuje výstava s názvem Dotek reality, dotek minulosti, která prezentuje tvorbu dvou zcela odlišných uměleckých druhů, realistické malby Petra Lichtenberga a historické výroby skla Františka Nováka. Tvorba obou autorů se protíná u tématu křehkého skla.

Malíř Petr Lichtenberg se staví k plátnu takřka s fotografickou přesností. Fascinován realitou se snaží zachytit její věrnou podobu u bouřící vody moře, naddimenzovaných detailů ovoce, partií historických automobilů či u odlesků a průhlednosti skla. Jeho tvorba je pro svou přesnost někdy označována jako hyperrealismus. „Mé obrazy jsou na první pohled srozumitelné, což může nebo naopak nemusí být dobře. Já ale pevně věřím, že obzvlášť v dnešní složité době by pro některé z nás mohly být alespoň chvilkovým vytržením z reality všedních dnů,“ hodnotí svoji tvorbu umělec. Malbě se začal věnovat až ve svých 42 letech, to nicméně neubralo na zájmu o jeho dílo, které pravidelně prezentuje. „Vy co malujete, taky máte ten krásně zvláštní pocit, snad natěšení, opatrnosti, možná i netrpělivosti, když vezmete to ještě prázdné plátno do ruky?“ uvažuje s úsměvem Petr Lichtenberg.

Sklář František Novák se celý život zabývá výrobou skla, studoval ve Světlé nad Sázavou a Novém Boru, své zkušenosti posléze zúročil a otevřel si vlastní dílnu v Dobroníně, kde navázal na zdejší sklářskou tradici. Zájem o křehkou krásu ho přivedl ke studiu historických postupů výroby, díky kterým vyrábí věrohodné repliky historického skla. V jeho repertoáru najdete sklenice na víno, číše, karafy, svícny či podnosy, pro jejich výrobu používá nejen tzv. lesní sklo typické svou nazelenalou barvou. A čím je historické sklo specifické? Kromě tvaru či barevnosti např. výskytem bublinek, které se ve skle tvoří určitým postupem výroby. František Novák za svou práci obdržel v roce 2019 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina, bude se tedy zajisté na co těšit.

Anna Hamrlová, Galerie M