Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Výročí Lipských si připomenou i pelhřimovští filatelisté

Výročí Lipských si připomenou i pelhřimovští filatelisté

V loňském roce uplynulo sto let od narození Lubomíra Lipského, pelhřimovského rodáka a herce komediálních rolí. Letos stejné výročí vzpomeneme u jeho bratra Oldřicha, který proslul jako režisér a scénárista. Česká pošta při této příležitosti vydá 10. dubna příležitostný poštovní aršík. Na slavné rodáky vzpomenou i pelhřimovští filatelisté, kteří připravují pamětní list a dvě speciální obálky.

„Na pamětním listu bude známka s portrétem Oldřicha Lipského. Ta je součástí tiskového listu České pošty,“ vysvětlil za pelhřimovské filatelisty František Ježek a dodal: „Na známce bude denní razítko pošty a na dalším razítku bude text: Ke stému výročí narození Oldřicha Lipského. Pamětní list bude dále zahrnovat siluetu divadla.“

Divadlo bude vyobrazeno i na první ze vzpomínkových obálek. Ta bude ještě obsahovat známky bratří Lipských, denní razítko a razítko s textem: „Nejlepší rodáci Pelhřimova Oldřich a Lubomír Lipští.“ Atraktivitě tomuto sběratelsky cennému předmětu dává podpis Dalibora Lipského, filmového střihače a syna Oldřicha Lipského. Na druhé z obálek bude známka Lubomíra Lipského s denním razítkem České pošty.

Všechny tři předměty obohatí nejen sbírky pelhřimovských filatelistů. K dispozici budou i široké veřejnosti. „Právě v den edice 10. dubna budou k dostání v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí,“ informoval František Ježek.

Kamil Vaněk