Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 24°C - jasno

Pelhřimov

Vidlák bůůk chce zaujmout venkovem i divnoslovy

Vidlák bůůk chce zaujmout venkovem i divnoslovy

Pátek třináctého prý nešťastný je den. Ne tak pro začínající spisovatelku Nelu Kyselovou z Rybníčku u Pelhřimova. Právě v tento den totiž pokřtí svou prvotinu Vidlák bůůk, kterou nejenom napsala, ale rovněž si ji i vydala jakožto samonakladatel.

„Měla jsem celkem jasnou vizi o tom, kterak má moje kniha vypadat a kdo ji bude ilustrovat, tak jsem se pustila na cestu samovydavatele. Rozhodně nebyla snadná, neobešla se bez chyb a přešlapů, ale myslím, že se cíle podařilo dosáhnout více než povedeně,“ vysvětluje Nela Kyselová.

Kniha vychází z autorčina facebookového blogu Vidlákblog, kde humornou formou v krátkých příbězích popisuje běžný život na autentickém venkově, kde veškerý časoběh podléhá potřebám zvěřeny domácí. Hlavní hrdinové knihy tedy mají povětšinou čtyři nohy a chlupatý kožich. Pokud u někoho už napočítáte nohy dvě, povětšinou patří k opeřenému tělu drůbežníků.

„S českým jazykem pracuji celkem nevšedně a stejně jako Jakub Hron Metánovský ho obohacuji o nová slova. Na blogu i v knize tak natrefíte na kokodačky, řehtavce, káchavce, rohatky, štěkavce nebo mňoukavce. A sem tam taky na člověčince, protože někdo té zvěřeně podstrojovat musí, že jo,“ pokračuje.

Knižní úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů o tom, co autorce zrovna od vidlí odpadlo doplňují obrázky jihlavské grafičky a ilustrátorky Evy Bystrianské. „Od začátku jsem věděla, že s nikým jiným, než s Evou spolupracovat nechci. Umí totiž v obrázcích vystihnout přesně to co udávají písmenka, a navíc dokáže přimíchat i trochu svého vtipu, což vytváří dobrou kombinaci a přináší velmi sympatický výsledek,“ uvádí autorka.

Křest její knihy se uskuteční v pátek 13. října od 18 hodin na místě činu, tam, kde se venkovské příběhy rodí i přetavují do písmenek – v autorčině domovském vidláckém mikrosvětě na Farmě Rybníček u Pelhřimova.

Vidlák bůůk pokřtí spisovatel a publicista Aleš Palán a předsedkyně Svazu venkovské turistiky Zdeňka Nosková. „Bez těchto dvou kamarádů by moje písmenka vůbec nespatřila světlo světa. Zdenča mě vlastně dokopala k založení blogu a Aleš zasejc ke knižnímu počinu,“ prozrazuje Nela Kyselová s tím, že o kmotrech měla hned jasno. „Stejně jako jsem měla přesnou vizi o spolupráci s Evou Bystrianskou, neměla jsem pochyb rovněž o tom, kdo má mému skromnému knihodílu povinšovat dobrosti do začátků.“