Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - polojasno

Pelhřimov

Večer plný pokusů. Věda lákala veřejnost na pelhřimovské gymnázium

Večer plný pokusů. Věda lákala veřejnost na pelhřimovské gymnázium

Letošní ročník Noci vědců se vydařil a desítky zájemců dorazily 6. října do budovy pelhřimovského gymnázia. Astronomický klub Pelhřimov a Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov spojily síly a přinesly večer plný vědy, astronomie a hlavně zábavy, kdy zájemci mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejrůznější fyzikální, matematické či chemické pokusy.

Po počátečních lapáliích, když první část programu na Masarykově náměstí musela být zrušena, se zájemci začali scházet kolem sedmé hodiny večerní v budově gymnázia. „Noc vědců vzniká za pomoci studentů. Ti většinou přijdou s nějakým nápadem a my jim ho pomáháme uskutečnit,“ řekl učitel Petr Mazanec, který byl jedním z hlavních organizátorů již desátého ročníku a dodal: „Letošní Noc vědců je výjimečná počtem studentů, kteří nám ji pomáhají organizovat. Běžně je to okolo deseti, letos máme pomocníků devatenáct.“ Žáci si vzali na starost většinu večera, kdy vytvářeli jednoduché pokusy pro děti, měřili tíhové zrychlení nebo představili vlastní robotické šachy.

Pro nejmenší do 12 let byly na druhém patře školy připraveny soutěžní zastávky, které prověřovaly jejich fyzickou i vědomostní zdatnost. Ti, kteří si na těchto zastávkách vedli nejlépe, si domů odnesli odměny. Avšak vědomostní aktivity nebyly pouze pro děti a dospívající.

„Astrologický kvíz je zaměřený na starší řešitele. Jan Lukašík z astronomického klubu vytvořil deset otázek tak, aby byly těžko vyhledatelné na internetu a zároveň, aby řešitele poučily a zaujaly,“ informoval Petr Mazanec. Od půl desáté se na terase uskutečnilo tradiční pozorování hvězd organizované astronomickým klubem a celý program, který trval až do jedenácté hodiny, nabídl skutečně mnoho. 

Iva Pacnerová