Dnes je 21.02.2024

Svátek má Eleonora, Lenka

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

V Radětíně mají krásnou zeleň. Starají se o ni místní ženy

V Radětíně mají krásnou zeleň. Starají se o ni místní ženy

Přes Radětín, jednu z místních částí města Pelhřimova, v průběhu léta projde či projede nespočet sportovních nadšenců či lidí toužících po úniku do přírody. Stejně jako jinde se místní snaží vesnici udržovat v reprezentativní podobě, ale jen málokdo z kolemjdoucích se pozastaví nad tím, kdo o zeleň pečuje. Ludmila Knížová, Marie Čermáková, Věra Kuchařová a Hana Skalová jsou důchodkyně, díky nimž je Radětín krásnější už minimálně deset let. Vesnici mají rozdělenou na části, o které se individuálně starají.

Hana Skalová má na starost dolní část vsi, přičemž zalévá květiny nebo uklízí čekárnu na autobus. „Pro vodu si chodím do studánky kousek odsud, abych nemusela až domů,“ popisuje každodenní rutinu. Její truhlíky se mění s ročním obdobím. „Z jara zasazuji macešky, protože se mi líbí. Poté je na léto nahradím afrikány, které si vypěstuji. Na zimu jak kdy, jednou jsem v květináči měla vánoční stromek, “ směje se. Marie Čermáková má na starost dva 
z truhlíků na návsi. „Zalévám přes den, když je třeba. Někdy je hodně sluníčka a tak musím i víckrát,“ říká.

Kreativitou neoplývají jenom místní truhlíky. Věře Kuchařové se podařilo ze starého pařezu vytvořit květináč, který přes celý rok rozdává radost. Na jaře se proměňuje v automat na důtky a v zimě zase svítí jako vánoční stromek. „Moje největší radost je, že to potěší ostatní. Občas vidím, že se lidi fotí s mými výtvory,“ vypráví. „Trochu jsme se dřív obávali kolemjdoucích, ale nestává se, že by rostliny někdo poničil,“ dodává.

„Všichni jsme jim vděční za to, co pro obec dělají,“ říká předsedkyně místního osadního výboru Alena Škrampalová. Když jde o vzhled vesnice tak všichni místní přidají ruku k dílu. Ať už jde o sekání trávy nebo zametání. „Plánujeme dělat úpravy ještě u kapličky kolem pomníku padlých a zároveň budeme vysazovat stromy podél cesty k městským sadům,“ popisuje budoucnost radětínské zeleně.