Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

V Praze i v Pelhřimově si připomenuli sté narozeniny Lubomíra Lipského

V Praze i v Pelhřimově si připomenuli sté narozeniny Lubomíra Lipského

Velká škoda, že se toho nedožil. Lubomír Lipský byl měl z oslavy svých stých narozenin určitě radost. Ve středu 
19. dubna si na slavného herce divadelních a filmových komediálních rolí vzpomněli v Praze i v rodném Pelhřimově.

To nejdůležitější se odehrálo v Betlémské kapli v Praze, kam zamířila i delegace v Pelhřimova. Tvořili ji starosta města Ladislav Med, bývalý starosta Leopold Bambula, ředitel kulturních zařízení Martin Ecler a zástupci firmy Adélka Ladislav Teisler a Věra Bartáková. Program v Betlémské kapli byl celodenní. Byla otevřena výstava, na které se spolupodílelo i pelhřimovské MÚZYum Lipských. „Večerním programem provázel Otakar Brousek ml. V rámci něho na Lubomíra Lipského zavzpomínali členové rodiny, herci, režiséři, k vidění byly ukázky z filmů či divadelních her,“ sdělil Martin Ecler.

Jako každé významné narozeniny Lubomíra Lipského i tyto podpořila firma Adélka, a.s. „S odkazem na Viléma Lipského, otce Lubomíra, který byl vyhlášený cukrář, vyrobila obrovský dort (na snímku). Na něm bylo v reliéfu vyobrazeno pelhřimovské divadlo, kostel sv. Bartoloměje a část středu města. Adélce děkujeme za podporu. Dort, který jsme odvezli na oslavy do Prahy, byl nádherný a sklidili jsme s ním velký úspěch. Předali jsme ho se zdravicí z Pelhřimova na pódiu, lidé se s ním po ukončení programu fotili, natáčela si ho televize,“ uvedl ředitel kulturních zařízení.

Část oslav z Betlémské kaple mohli sledovat i lidé v Pelhřimově. Kino Vesmír promítalo na plátně online přenos. Následoval film Šest medvědů s Cibulkou, který lidé vybrali v rámci ankety. V úvodu večera promluvil místostarosta Karel Kratochvíl. Ten vyzdvihl význam osobnosti Lubomíra Lipského, jeho vztah k rodnému městu, vzpomenul nejvýznamnější filmy i divadelní představení.

Návštěvníci kina se mohli pokochat i díly žáků a studentů výtvarného oboru ZUŠ Pelhřimov, které jsou umístěny při vstupu do budovy. „Výstava zahrnuje portréty slavného herce a obrazy inspirovaných scénami z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Prohlédnout si ji můžete do konce června. Doufáme, že by Lubomíru Lipskému udělala radost, tak jako jeho komediální talent dělá i po letech radost jeho nejmladším divákům,“ sdělily za výtvarný obor ZUŠ Kateřina Kučerová a Hana Kašparová.