Dnes je 13.11.2024

Svátek má Tibor

ikonka pocasi 0°C - zataženo

Pelhřimov

V jasanové aleji se musí kácet. U napadených stromů hrozí zřícení

V jasanové aleji se musí kácet. U napadených stromů hrozí zřícení

Je to nepříjemné, ale jiná varianta není. Jasanová alej na samotném vrcholu Křemešníku bude muset být vykácena. Stromy jsou v důsledku napadení chorobou ve špatném zdravotním stavu a postupně odumírají. „Pokud by nedošlo ke kácení, hrozilo by jejich zřícení a tím i ohrožení osob. Pohyb lidí v této lokalitě je navíc celoročně vysoký,“ vysvětlil Martin Kodeš, ředitel Městské správy lesů Pelhřimov s.r.o. Jeho slova potvrzuje i zřícení jednoho ze stromů v posledních dnech: „Strom byl v oddenkové části silně napaden hnilobou s výraznou dutinou kmene. Dutina tvořila zhruba sedmdesát procent plochy průřezu kmene.“

Stojíme u jedné ze dvou hlavních alejí, které směřují ke kostelu Nejsvětější trojice. Kolik stromů je tu napadeno?
Jedná se o osmnáct stromů. Ve vlastní aleji jich je dvanáct, další jsou rozptýlené v okolí.

Všechny jsou ve špatném zdravotním stavu?
Z počtu, o kterém jsem mluvil, je osm stromů zcela uschlých. U dalších šesti je patrná značná defoliace, tedy proschnutí významné části koruny. Čtyři stromy zatím nejeví příznaky napadení.

O jakém druhu choroby se tu bavíme?
Příčinou je houbová choroba, která není v České republice původní.  Byla k nám zavlečena z Asie, pravděpodobně z Japonska. Její český název je voskovička jasanová. V tuto chvíli se už ale vyskytuje napříč celým naším územím, patrné je to hlavně v říčných údolích a nivách, kde je jasanů přece jen více.

V aleji už dva stromy chybí. Uhynuly dříve?
Uschly v loňském roce a v zimě působením větru padly. Ty už jsme odstranili. Významné riziko pádu je i u dalších stromů. Už teď dochází k postupnému odlamování suchých větví. Vzhledem k návštěvnosti, která je v tomto prostoru celoročně vysoká, nezbývá než v rámci bezpečnosti stromy odstranit a alej obnovit novou výsadbou.

Opravdu není jiné řešení?
Bohužel jiné řešení neexistuje. Suché stromy už suché zůstanou a riziko, že padnou tu bude stále. Bude navíc narůstat, uschlý strom dlouho stát nevydrží. Působí na něj hniloba.

Tím mi vlastně odpovídáte na otázku, co by se stalo, kdyby k těžbě nedošlo.
O stromy by se postarala příroda. Ještě by tu nějaký čas stály, byly by suché, bez listů a za čas by došlo k jejich pádu. Jen bychom jejich nutnou likvidaci o několik let oddálili. Zároveň by to bylo ale nebezpečné.

Kdy začnete kácet?
V tomto případě se nejedná přímo o lesní pozemek. Je to pozemek vedený v jiné kategorii. Musíme tedy postupovat podle zákona o ochraně přírody – krajiny. V tuto chvíli máme ústně předjednané na místně příslušném úřadu orgánu ochrany přírody, což je v tomto případě Městys Nový Rychnov, že s kácením bude souhlasit. Kácet můžeme začít ve chvíli, kdy k tomu budeme mít písemné povolení. Představa je taková, že v následujícím zimním období jasany vykácíme a na jaře provedeme novou výsadbu. Počítáme s použitím vzrostlejší sadby.

Jasanů je v lesních porostech v České republice méně než jedno procento. Jejich další výsadba se nedoporučuje. Jaké druhy stromů připadají v úvahu?
V okolí je spousta bukových porostů, ale ty bychom do aleje dávat nechtěli. Buk není příliš alejový strom. Zvažujeme javor a případně, pokud se povede zajistit sadbu, doplníme ho nějakým jilmem.

Kamil Vaněk