Dnes je 03.12.2024

Svátek má Svatoslav

ikonka pocasi 3°C - zataženo

Pelhřimov

V hudebním oddělení knihovny se hrál indický kulečník

V hudebním oddělení knihovny se hrál indický kulečník

V Městské knihovně bylo ve středu 12. června rušno. V hudebním oddělení se uskutečnila prezentace carromu. Indický kulečník, jak se této hře říká, si pod vedením lektorů z České carromové asociace vyzkoušely nejprve školní děti, po obědě pak došlo i na veřejnost.

„Podobné prezentace pro veřejnost děláme, ale zase ne úplně běžně. Do Pelhřimova jsme přijeli rádi, s místní průmyslovou školou dlouhodobě spolupracujeme, v jejích prostorách už několik let pořádáme mistrovství republiky juniorů a Jarní turnaj republikového šampionátu dospělých,“ sdělil prezident České carromové asociace Tomáš Chmelař.

Podle jeho slov se zájemci setkávali s hrou, která je pro ně až na drobné výjimky neznámá. „Občas nám někdo řekne, že slovo carrom zná, že si zahrál obdobu hry na počítači nebo v telefonu, ale abychom narazili na někoho, kdo ji hrál ve skutečnosti, to se nám zatím ještě nestalo,“ svěřil se během dopolední prezentace.

Dívky ze sedmé třídy základní školy Krásovy domky jeho slova potvrdily. „Zkouším to poprvé,“ přiznala Zuzana Prokopová a dodala: „Na první pohled se to zdá jako jednoduchá hra, ale je potřeba šikovnost a zároveň i přemýšlet. Určit, kam kámen poslat.“ „Moc mi to nejde. Občas se trefím, ale spíš ne,“ doplnila spolužačku Natálie Valentová. Ta nevyloučila, že by si carrom zahrála i v budoucnu. „Pokud by se mnou šly kamarádky, pak bych možní znovu přišla.“

Šanci zřejmě k tomu mít bude. Městská knihovna zvažuje, že by hraní carromu zařadila mezi své doplňkové služby. „Zájem o hru byl velký, školní děti bavila a pravidla jsou poměrně jednoduchá. Proto uvažujeme o tom, že bychom si stoly na nějaký čas vypůjčili. Otevřela se nám i možnost jeden stůl koupit,“ pověděla vedoucí knihovny Iva Rajdlová, která poděkovala spolupořadatelům akce: „Se zástupci České carromové asociace byla skvělá spolupráce. Byli ochotní, všem vysvětlili pravidla, hru ukázali. Poděkovat chci i doktoru Kostkovi z místní průmyslové školy. Zařídil půjčení stolů a spolu se svými žáky nám je knihovny dovezl a zase odvezl.“

Kamil Vaněk