Dnes je 13.07.2024

Svátek má Markéta

ikonka pocasi 17°C -

Pelhřimov

V dubnu Galerii M zahalí Pokoj, něha, krása

V dubnu Galerii M zahalí Pokoj, něha, krása

Pokoj, něha, krása. To jsou slova, která zcela vystihují výstavu pelhřimovské malířky Aleny Matiáškové a autorky abstraktní paličkované krajky Jany Krausové z Jindřichova Hradce. K vidění bude v Galerii M od 3. dubna do 1. května.

Alenu Matiáškovou malování bavilo už od mala, ale více se mu začala věnovat teprve nedávno. „V dospělosti jsem se výtvarné činnosti nevěnovala. Zlom přišel, když děti odešly z domova. Co dělat?“ svěřuje se autorka, která ve výtvarném vyjádření našla nový smysl života. V malbě ztvárňuje něhu pomocí barev a čistých linií. Doslova říká: „Inspirací mi je vše, co ve mně vyvolává pocit pokoje, něhy a krásy.“

V obrazech autorka používá ilustrativní tváře žen doplněné květinami a někdy i křesťanskými motivy, které divákovi dávají možnost ponořit se s pochopením do obrazu a uvažovat o něm. Důležitým zlomem v její tvorbě byl odchod maminky z tohoto světa, smutná událost však nastartovala autorčinu novou životní etapu protknutou s určitou intimností a duchovnem. Na výstavě budou k vidění také její ručně malované hedvábné šátky s květinovými motivy. „Svět potřebuje krásu, aby neztratil naději,“ uzavírá svoje úvahy Alena Matiášková.

Jana Krausová žije a tvoří v Jindřichově Hradci. Nejvíce ji uchvátila paličkovaná krajka. Kromě tradičního paličkování spjatého s dámskou módou ve formě broží, klobouků či náhrdelníků u ní najdete krajkové obrazy s motivy přírody či vesmíru. „Používám přírodní materiály a běžné krajkářské techniky, do kterých vkládám svou fantazii a emoce,“ charakterizuje svoji tvorbu krajkářka.

Právě emoce dávají dílům rovinu, kterou bychom u této formy tvorby možná nečekaly. Krajka někdy hraje barvami, plní se liniemi a bouří podle tónu nálad. Kromě abstrakce najdete v jejím díle také krajku inspirovanou dílem Karla Čapka nebo biblickými motivy.

ALENA MATIÁŠKOVÁ, JANA KRAUSOVÁ - POKOJ, NĚHA, KRÁSA
Od 3. dubna do 1. května

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. dubna od 16 hodin a hudebně ji doprovodí vystoupení ZUŠ. Autorská komentovaná prohlídka se bude konat 18. dubna od 17 hodin.

Anna Hamrlová, kurátorka Galerie M