Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

V domově pro seniory plánují smyslovou zahradu

V domově pro seniory plánují smyslovou zahradu

Všemi smysly. Tak budou vnímat klienti Domova pro seniory Pelhřimov projekt, jehož realizace se připravuje. 
Ve fázi projektové přípravy je smyslová zahrada, jejíž součástí je i jurta s možností celoročního využití. 
„Je to zahrada na podporu smyslů, což už vyplývá z jejího názvu. Návštěvníci budou vnímat zvuky, vůně, zraku budou lahodit květiny. Součástí záměru jsou i ovocné keře, takže budeme působit i na chutě našich klientů,“ uvedla Petra Bruknerová, ředitelka domova. Zahrada by měla vzniknout na velmi příhodném místě z boku budovy.

To už teď nabízí bezprostřední kontakt s přírodou. V přilehlém svahu mají po řadu let domovy zajíci, v korunách stromů hnízdí zpěvní ptáci. Smyslová zahrada bude vybudována především pro klienty oddělení se zvláštním režimem. Má to své opodstatnění. „Lidé na tomto oddělení, jehož kapacita je dvaačtyřicet míst, trpí demencí. Pro ně je jakýkoliv přesun velmi komplikovaný. Většina z nich má zároveň velké potíže s chůzí. Proto je důležité, aby jejich cesta ven byla co nejkratší,“ vysvětlila. I proto se v projektu počítá s bezbariérovým přístupem.

Oddělení se zvláštním režimem bylo v Pelhřimově otevřeno v roce 2018. Stejně stará je i idea o vytvoření smyslové zahrady. „Jen jsme ten nápad nechávali trochu uzrát. Vnímali jsme potřeby našich klientů, pracovali s podněty pracovníků oddělení a hledali i inspiraci jinde. Smyslové zahrady jsou v podobných zařízeních běžné. Mají je třeba v Havlíčkově Brodě či Věži,“ vyjmenovala Petra Bruknerová.

Zahradě bude dominovat jurta. „Primárním záměrem byl altán, ale projektant přišel s návrhem jurty. Nápad se nám zalíbil, protože nabízí možnost celoročního využití,“ zmínila výhodu.

Ani jurta již na Vysočině není novinkou. Jednu takovou si Petra Bruknerová spolu s místostarostou města Karlem Kratochvílem prohlédla v Lukách nad Jihlavou. „Byla jsem prostory uchvácena. Dýchla na mě milá, uklidňující atmosféra. Příjemné je i světlo shora, protože jurta má prosklenou kopuli. To vše dodává takovou zvláštní magii prostoru. Skvělé je i to, že se jedná o vytápěné prostory. V našem případě pracujeme s myšlenkou podlahového vytápění doplněné elektrickým krbem,“ zmínila se.

Od záměru k realizaci je ještě relativně dlouhá cesta. Momentálně vzniká projekt, který by měl být hotový 
v květnu. Pak bude možné začít pracovat na jeho realizaci. „Rádi bychom využili možnost financování za pomoci dotací. Proto zpracujeme žádost a budeme čekat na její výsledek. Realisticky to vidím tak, že by se s budováním smyslové zahrady začalo v příštím roce,“ odhadla Petra Bruknerová.