Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Úspěchy literárně-dramatického oboru ZUŠ Pelhřimov

Úspěchy literárně-dramatického oboru ZUŠ Pelhřimov

Školní rok je minulostí, je čas bilancování. Řadu úspěchů v uplynulých měsících zaznamenal literárně-dramatický obor ZUŠ Pelhřimov. Ohlédnutí zpracovala jeho členka Klára Lubinová, do textu zapracovala postřehy kolegů Zuzany Simandlové, Magdaleny Šimsové a Kryštofa Kutílka.

Když jsem v září nastupovala jako nový přistěhovalý přírůstek do dramaťáku na ZUŠ Pelhřimov, neměla jsem ani ponětí, co všechno mě čeká. Se spolužáky jsme okamžitě našli společnou řeč a nesli jsem se na stejné vlně až do konce školního roku. Opravdové sblížení jsme zažili při přípravě dvoudenního Krajského kola soutěže LDO v Pelhřimově, Mezi řádky, ze kterého Kryštof Kutílek postoupil i do celostátního kola, kde získal Zlaté pásmo, jak v literárním oboru za svou novou sbírku básní, tak i v sólovém výstupu se svým zpracovaným monologem.

Od té doby se nás všech štěstí jen drželo a naše tvrdá dřina a vytrvalost při práci s textem a divadlem se začala viditelně vyplácet. Zuzka Simandlová s již zmíněným Kryštofem Kutílkem měli šanci účinkovat na prestižní celostátní přehlídce experimentujícího divadla Šrámkův Písek se svým představením X+?=!, kam postoupili z krajské přehlídky sTylem.

Zuzka Simandlová mi o jejich cestě s tímto představením řekla: ,, X+?=!, představení našeho souboru Dveře dokořán, který tvořím já a Kryštof, se letos podívalo na tři divadelní přehlídky. Kromě Dada dnů v Jindřichově Hradci jsme měli letos možnost zahrát si naši inscenaci i na přehlídce sTylem v Českých Budějovicích a následně i na Šrámkově Písku. Vždy jsme velmi vděční za příležitost vystoupit s touto autorskou divadelní hrou a sdílet tak naši osobní výpověď. Pokaždé je to pro nás speciálním zážitkem a vážíme si toho, že naše téma můžeme takto předávat dál různým skupinám diváků a spolu s nimi to celé prožívat. Za náš soubor Dveře dokořán bych chtěla moc poděkovat všem, díky kterým máme tuto možnost a největší díky patří naší Lence Čudové, bez které by nic z tohoto nebylo možné.”

V březnu se uskutečnil Poetikon, ze kterého jsme obdrželi přímý postup na Wolkrův Prostějov já a Kryštof Kutílek, a doporučený postup Zuzka Simadlová s Magdalenou Šimsovou. Tak se stalo, že nás na celostátní soutěž uměleckého přednesu a divadla poezie do Prostějova jelo v doprovodu naší báječné učitelky Lenky Čurdové plné auto. A byla to skvělá zkušenost plná dalších úspěchů.

Majda Šimsová, která se letos účastnila soutěže již podruhé, mi o svých pocitech prozradila: ,,Když jsem jela do Prostějova znovu, měla jsem opravdu vysoká očekávání už jen díky zkušenostem z minulého roku. A všechna se splnila. Byl to týden plný uměleckého přednesu, divadla a různých seminářů, který mi přinesl mnoho inspirace. Měli jsme možnost slyšet zajímavé texty, vidět různorodá divadelní představení a podílet se na překládání cizojazyčných autorů pod vedením překladatele Stanislava Rubáše.

Jak mi bylo před rokem řečeno, a teď to říkám, Klári, tobě: ,,Jednou pojedeš na Wolkrák a už nebudeš chtít nic jiného”. A bylo tomu tak. Domů jsem přijela načerpaná nových informací a dojmů, ale zároveň i opravdu vyčerpaná, protože program byl nabitý a za celý týden jsme se nezastavili.

,,Tak, Klári, co říkáš na svůj první Wolkrák? A hned si odvezla i cenu poroty, jaký z toho máš pocity?” ptala se mě při cestě domů ze soutěže Zuzka, také nositelka ceny poroty WP minulého roku.

,,Hrozně jsem si to užila,” odpověděla jsem tehdy popravdě, unavená a plná dojmů, ale opravdu naplněná. Semináře, workshopy, divadla, recitace, to všechno jsme společně prožili a získali nedocenitelnou zpětnou vazbu od ostatních, kteří dělají to, co my, a tak, jak je to baví. A skutečnost, že jsem vyhrála ocenění, byla známkou toho, že to, co děláme pod vedením paní učitelky Čurdové, děláme dobře.

Kryštof, nominován a nedávno oceněn Krajem Vysočina jako Talent Vysočiny v kategorii umění, který se herectví a přednesu věnuje již dvanáct let a jeho kroky od září směřují na činoherní herectví na DAMU, formuloval na kousek papíru pocity ze svého odchodu a žití s dramaťákem takto: ,,Veliké díky od srdce patří všem úžasným lidem, které jsem na této stezce mladým uměním poznal, kteří mě tolik inspirují a se kterými mi bylo ctí objevovat nové scény a zákoutí. Přeji všem mým ZUŠkařům mnoho inspirace, hravosti a plynutí! Díky za krásných 12 let, a především děkuju za nás za všechny i naší drahé Lence Čurdové, která nás na všechna tato krásná nová místa dovedla a bez které by to prostě nemělo hloubku! Navždy s dveřmi dokořán, Kryštof Kutílek.”