Dnes je 29.02.2024

Svátek má 

ikonka pocasi 4°C - zataženo

Pelhřimov

Uskutečnilo se veřejné projednání studie na plavecký bazén

Uskutečnilo se veřejné projednání studie na plavecký bazén

Ve středu 14. června se uskutečnilo veřejné projednání investičního záměru rekonstrukce bazénu. Veřejnost tak měla jedinečnou příležitost podrobně se seznámit s novou architektonickou studií architekta Jaroslava Šefčíka, která řeší mimo jiné také energetickou optimalizaci připravované rekonstrukce. Zároveň mohla vyjádřit své náměty a připomínky k ní a prodiskutovat vše s odborníky z různých oblastí u tematických stolů.

„Absence venkovního bazénu, po kterém touží mnoho místních obyvatel, už totiž dlouho hýbe Pelhřimovem, což ukázal i výsledek ankety v roce 2018. Samozřejmě je potřeba lidem nabídnout více komfortu v podobě služeb, než bazén v současné době nabízí. Město potřeby obyvatel vnímá, proto se touto problematikou stále více zabývá,“ uvedl mimo jiné ve svém úvodním proslovu starosta Ladislav Med. „Věřím, že v letošním roce budeme moci přikročit k zadání projektové dokumentace,“ doplnil.

Zadáním Města Pelhřimov je vytvořit fungující celek, který v budoucnu naplní předpoklady moderního fungujícího komplexu včetně wellness. „Cílem architektonické studie bylo navrhnout rekonstrukci a dostavbu nadčasového a atraktivního krytého bazénu včetně obálky sportovní haly v jednotlivých realizačních etapách tak, aby každá z nich fungovala a byla provozována samostatně,“ zdůraznil v prezentaci architekt Jaroslav Šefčík.

První etapa zahrnuje rekonstrukci stávajícího plaveckého bazénu a dostavbu celé kryté části, druhá řeší provoz zážitkové části (tobogány, saunový svět) a třetí se zabývá venkovní částí. Zároveň se řešilo také základní splnění požadavků pro povinnou výuku plavání předškolní a školní mládeže, sportovce a celoroční využití pro obyvatele a návštěvníky města.

„Projekt rekonstrukce a přístavby bude řešen dle nejnovějších stavebně technických norem, předpisů a vyhlášek. Budou použity nejmodernější technologie (bazénová technologie – ozonizace, UV lampy, moderní vzduchotechnika s rekuperací, zpětné využití tepla). Zajištěna bude plná bezbariérovost objektu. Velký důraz bude kladen na řešení zásobování energiemi, obálky budovy nejen krytého bazénu, ale celého sportovního areálu,“ přiblížil architektonicko-stavební řešení Jaroslav Šefčík.

Odborný konzultant pro energetiku ze společnosti PORSENNA Lukáš Pučelík zase nastínil řešení energetických úspor plaveckého bazénu. Mezi navržené úpravy patří komplexní renovace obálky budovy, stínění, instalace řízeného větrání s rekuperací tepla, rekuperace tepla z odpadní vody a zbytkového vzduchu pomocí tepelných čerpadel země-voda a chlazení, solární termické kolektory na přípravu teplé vody či fotovoltaika a kogenerační jednotka.

ODHADOVANÉ NÁKLADY NA JEDNOTLIVÉ ETAPY
První etapa - 300.799 tis. Kč bez DPH
Druhá etapa - 96.988 tis. Kč. bez DPH
Třetí etapa -   81.653 tis. Kč. bez DPH

RELAXAČNÍ, ZÁBAVNÁ A ADRENALINOVÁ ZÓNA 
Keramický relaxační bazén (masážní hlavice), Relax ve vodě (2x keramický Whirlpool), adrenalinový bazén (proudový kanál, bublér, chrliče), TOBOGÁN Rafting Slide (Black Mamba), TOBOGÁN Body Slide (Aqua Tube)

WELLNESS ČÁST
Wellness část by měla obsahovat finskou, aroma a bylinnou saunu, ochlazovací bazén, sprchové centrum a prostor pro masáže.

VENKOVNÍ ČÁST
Venkovní část je koncipována tak, že zde bude zážitkový bazén, dětské brouzdaliště, tobogán, široká skluzavka, beach volejbal, slunící louka a prostory k odpočívání.

S poznatky, které vzešly z veřejného projednávání, se bude pracovat při dalších přípravách rekonstrukce. Odpovědi na dotazy budou zveřejněny na webových stránkách města Pelhřimov. Vizualizace bazénu je v současné době také k vidění v kavárně KD Máj.