Dnes je 21.02.2024

Svátek má Eleonora, Lenka

ikonka pocasi 5°C - zataženo

Pelhřimov

Uskutečnilo se slavnostní otevření prostranství mezi školami

Uskutečnilo se slavnostní otevření prostranství mezi školami

V úterý 30. května bylo slavnostně otevřeno prostranství mezi gymnáziem a obchodní akademií v Jirsíkově ulici. Slavnostního aktu se zúčastnilo vedení města v čele se starostou Ladislavem Medem.

Ten mimo jiné zmínil, že cesta od prvních myšlenek na revitalizaci prostranství až k samotné realizaci byla poměrně složitá. „Iniciátorem myšlenky byl před šesti sedmi lety Josef Doubek. Vše mělo být provedeno k výročí sto padesáti let otevření gymnázia, ale kvůli všem známým okolnostem se tento termín nepovedlo dodržet. Věřím ale, že v tuto chvíli předáváme zdařilé dílo.“

Náklady na revitalizaci prostranství překročily částku dvaceti milionů korun, hlavním investorem bylo Město Pelhřimov. Vítanou pomocí byla částka jeden a půl milionu korun ze strany Kraje Vysočina.

O vzniku a realizaci projektu následně pohovořili městský architekt Petr Uhlíř a autor projektu architekt Jakub Med.

O kulturní rámec akce se hudebními a tanečními vstupy postarala Základní umělecká škola Pelhřimov. 

Realizace projektu podle jednotlivých etap

Práce byly rozděleny na několik etap. První se týkala dendrologického průzkumu, v rámci kterého byly zpracovány i údaje související s aktuálním fyziologickým stavem přítomných dřevin. Řada dřevin byla nemocných, zároveň bránily výhledu a proto došlo k prořezu a pokácení nevyhovujících stromů. Následně došlo na samotné stavební práce. Pod povrchem prostoru mezi školami se uskutečnila kompletní rekonstrukce inženýrských sítí. Třetí etapa se týkala samotného náměstíčka. Nově vznikly tři obytné úrovně – stromový bosket v mlatovém povrchu, otevřená dlážděná plocha s posedovými stupni a pobytový trávník se stromy a výsadbou květin. Čtvrtá etapa zahrnovala celkovou rekonstrukci Jirsíkovy ulice včetně vodovodu a kanalizace. Spodní část ulice slouží jako bulvár pro pěší bez přítomnosti aut, jelikož parkování je zde nově omezeno zábranami z Tylovy ulice. Vjezd je umožněn pouze pro zásobování a rezidenty. Prostor je tak bezpečnější a klidnější pro procházející chodce.