Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Turnaje v carromu doplnila prezentace oborů školy

Turnaje v carromu doplnila prezentace oborů školy

Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště (SPŠ a SOU) Pelhřimov byla dějištěm nevšední události. 
V pátek 31. března a v sobotu 1. dubna se tam uskutečnil osmý ročník Mistrovství ČR juniorů a Jarního turnaje MČR ve hře carrom. Tato zajímavá hra, která se podobá kulečníku, pochází pravděpodobně z Indie.

Akce, nad níž převzali záštitu radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií Jan Břížďala a starosta města Pelhřimov Ladislav Med, byla už tradičně spojena i s prezentací oborů školy – doprovodný program nabídl v pátek odpoledne soutěžní přehlídku účesů oboru kadeřník, módní přehlídku oboru oděvní technik. Do tělocvičny SPŠ a SOU Pelhřimov zavítali také místostarosta Karel Kratochvíl a vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy městského úřadu Zbyněk Rychecký.

Zpět ale ke carromu. Hře, která je v našich zeměpisných šířkách téměř neznámá. „Jedná se o poměrně málo rozšířenou hru v Čechách, ale na světě ji hraje miliarda lidí,“ informoval hlavní organizátor pelhřimovských klání Rostislav Kostka. Ten by i u začátků carromu v Pelhřimově: „V rámci spolupráce s německou partnerskou školou jsme vyrobili jeden stůl. Následně nás česká carromová asociace oslovila s dotazem, zda by nebyl z naší strany zájem o pořádání turnajů. Studentům jsme hru představili, přivezli první stoly,“ vyprávěl.

Od té doby je Pelhřimov českou Mekkou carromu. Vždyť tři čtvrtiny hráčů pátečního turnaje juniorů byli studenti SPŠ a SOU Pelhřimov, šestnáctku doplnili čtyři zástupci Gymnázia Letohrad. Sobotní turnaj, který se týkal všech věkových kategorií, měl mezinárodní punc. Zúčastnili se ho tři Indové.

Z výsledků - MČR juniorů v carromu: 1. Ondřej Kubíček (Gymnázium Letohrad), 2. Jáchym Chrpa (SPŠ a SOU Pelhřimov), 3. Magdalena Novotná (Gymnázium Letohrad). Jarní turnaj MČR v carromu: 1. Horst Šimunský, 2. Karel Novák, 3. Zdeněk Sviták. Soutěž oboru kadeřník: 1. Kristýna Svobodová, 2. Vanesa Řepková, 3. Simona Hrušková.