Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Tříkrálový pochod na Křemešník pomohl charitní sbírce

Tříkrálový pochod na Křemešník pomohl charitní sbírce

Neděli po svátku Tří králů využilo několik stovek lidí k návštěvě Křemešníka, ale i Slunečné paseky či Proseče pod Křemešníkem. Letošní sedmý leden patřil na trasách mezi Pelhřimovem a Křemešníkem tradičně Tříkrálového pochodu organizovanému jako každý rok ve prospěch Tříkrálové sbírky.

Na trase čekaly na turisty příjemné i méně příjemné pohledy. Těmi druhými je myšlena pádem stromu zničená střecha a štít kapličky nad „kouzelnou studánkou“ pod Křížovou cestou či notně prořídlé křemešnické lesy. Naopak příjemná byla návštěva Petra Vítka, kterému se podařilo vyfotografovat z rozhledny Pípalka pohled do krajiny zakončený na obzoru zasněženými vrcholky Krkonoš. Tak daleko je někdy z Křemešníku vidět. Zvětšenou fotografii autor v rámci pochodu vystavil v ambitech kostela a představil ji i uvnitř svatostánku během závěrečného zpívání vánočních koled.

Mrazivé počasí zpevnilo cesty a tak přišly i rodiny s dětmi, které uvítaly především prohlídku stájí s koňmi na Farmě Hrnčíř v Proseči pod Křemešníkem, velmi příjemné bylo setkání s pelhřimovskými skauty na Slunečné pasece (s výborným guláškem v chlebu od pana Sankota, s opékáním buřtů na ohni a výtečnými buchtami, které napekly maminky skautů).

Nechybělo společné fotografování s Kašparem, Melicharem a Baltazarem, díky Matici Křemešnické komentovaná prohlídka areálu kostela Nejsvětější Trojice na Křemešníku, díky vstřícnosti pana Koláře a průvodce Jiřího Blažka také prohlídky Větrného zámku a na závěr v kostele zpívání koled v podání sboru Komorák s.r.o. pelhřimovské ZUŠ a pana ředitele Jiřího Váni, který sbor doprovázel na tamní varhany.

Celá akce, konající se v režii Agentury Dobrý den, byla příspěvkem do Tříkrálové sbírky organizované Charitou Pelhřimov, k níž přispěl horkými nápoji i poutní hotel Křemešník a mnozí pochodující (vhozením ať už nemalého či malého obnosu do připravených kasiček). Pořadatele potěšila účast turistů z Brna či Veselí nad Lužnicí. Všichni aktivní účastníci si mohli odnést pamětní list a pěkný suvenýr, který věnovala pelhřimovská SPŠS. Společně se zmíněnými aktivitami (jen skauti vybrali přes 11 tisíc korun) přispěli pochodníci do Tříkrálové sbírky částkou 26.203,- Kč.

Na uspořádání akce se podíleli iniciátor Rostislav Čech, Město Pelhřimov, Kulturní zařízení města Pelhřimova, Poutní hotel Křemešník, Charita Pelhřimov, Matice Křemešnická, Klub českých turistů, Pelhřimovští skauti, Farma Hrnčíř, Základní umělecká škola Pelhřimov. Sluší se připomenout, že všichni celou akci připravují i absolvují ve svém volném čase a bez nároku na jakoukoliv odměnu. Děkujeme.

Miroslav Marek, Agentura Dobrý den, fota Petr Vítek a Kamil Vaněk