Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 19°C - jasno

Pelhřimov

Tip na prázdninový výlet: Navštivte Dolní Kubín

Tip na prázdninový výlet: Navštivte Dolní Kubín

Už neskutečných padesát šest let trvá partnerství měst Pelhřimova a slovenského Dolního Kubína. Rodilo se v září roku 1968, v těžké době – pár dnů po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Přetrvalo normalizaci, Sametovou revoluci i rozdělení federace. Během let se potkávali naši dědové, babičky, otcové, matky. Kamarády si nalezli hudebníci, divadelníci, sportovci, lidé stejných profesí, školáci i studenti. Mnoho z nás se na Oravu vypravilo a někteří o tom přemýšlí. Vyrazíte už letos? Následující řádky Vás mají k návštěvě partnerského města motivovat, představit Vám ho, upozornit na zajímavosti. Připravili jsme je ve spolupráci se zpravodajem města Dolní Kubín. 

Ve měste se narodil autor hymny a básník Hviezdoslav
Město Dolný Kubín, co do počtu obyvatel malé, ale co do přínosu pro kulturní dědictví slovenského národa velké, má mimořádně výhodnou a atraktivní polohu. Střed území tvoří Oravská vrchovina, která se vyznačuje pestrým a členitým reliéfem - Oravská Magura a obvodem vysokých Karpat - Chočské vrchy a Malá Fatra. Území Dolního Kubína je tvořeno vlastním územím a územími dalších bývalých obcí, nyní částí města - Velký Bysterec, Malý Bysterec, Beňova Lehota, Záskalie, Jelšava, Mokraď, Kňažia, Medzihradné a Srňacie. Ve městě se nachází několik významných archeologických nalezišť.

Dolní Kubín postupně získal městskou podobu. V 19. století se stále více dostával do povědomí Slováků. Narodilo se nebo v něm působilo několik osobností, které ovlivnily rozvoj slovenské kultury a vzdělanosti a měly významný podíl na slovenském národním hnutí. Nepochybně mezi ně patřili Janko Matúška, autor slovenské národní hymny, největší slovenský básník Pavol Országh Hviezdoslav, známý milovník a sběratel knih Vavrinec Čaplovič, lékař a spisovatel Ladislav Nádaši Jégé, farář a významný národní činitel Andrej Radlinský a řada dalších významných osobností.

Proč navštívit Dolný Kubín? 
Tolik zeleně a klidu, když dokázal inspirovat takové osobnosti slovenského národa, může probudit to nejlepší i ve vás. Nejkrásnější jsou rána, kdy se nad Kuzmínovem zvedá mlha, nejkrásnější jsou dny, kdy slunce dopadá na hladinu řeky Oravy, nejúchvatnější je déšť dopadající na dlažbu Hviezdoslavova náměstí, který se mísí s vodou z kašny, nejúžasnější jsou zimy, kdy je kolonádní most přes řeku zcela skrytý pod sněhovou peřinou.

Okolí města je stvořené k poznávání
Okolí Kubína je jako stvořené pro poznávání. Nad městem se tyčí Velký Choč, na který se nejčastěji vystupuje z obce Valašská Dubová. Z Vyšného Kubína je krásný výstup na Vyšnokubínské skály. Nad obcí Osádka je rozkošná rozhledna Bačov stolec. Pokud se rozhodnete zůstat blíže centru, vydejte se na procházku do Kuzmínova nebo se v části Bysterec, vydejte na průzkum naučné stezky na Trniny, která vás může vyvést až na svahy Kubínské hory.

Tříkolky i nejdelší zipline ve střední Evropě
Chcete se bavit a sportovat? Kubínská hora je pro vás jako stvořená. Cyklostezky pro ty nejodvážnější, romantické plavby na lodičkách, adrenalinové horské tříkolky. Pro nejmenší je tu areál Srdiečkovo, který je plný prolézaček, houpaček a skluzavek. Možná se chcete pokochat i výhledem shora, v tom případě vyzkoušejte paragliding nebo nejdelší zipline ve výšce 29 metrů nad zemí.

Nový kousek oravské historie
Hledáte relaxaci v přírodě? Udělejte si piknik u Bajčovy věže v Gäcelu. Byla postavena v roce 1624 a později prohlášena za národní kulturní památku. Nedávno prošla rekonstrukcí, která věži vrátila její původní podobu. Nechcete si nic vařit? V nedaleké restauraci s kempem vám rádi připraví pohoštění.

Vesnička vás přenese do světa pohádek
Věříte na pohádkové příběhy? Vzpomeňte si na pohádky o Maťovi a Kubkovi, ukažte dětem perníkovou chaloupku, Hobití domeček nebo domeček na stračí nožce, pro malé rytíře a princezny máme hrad. Nevěříte tomu? Přesvědčte se sami kousek od centra města v penzionu Koliba. Ti odvážnější si mohou také vyzkoušet, jak se v nich žije.

Nejlepší zmrzlina široko daleko
Zážitek, který vás v Dolním Kubíně čeká, si zpestřete dobrým jídlem, výbornou pizzou v Pohoda Pubu, skvělým burgerem v Escobar Burgeru, tradiční kuchyní v penzionu Koliba. Pověstnou třešničkou na dortu bude řemeslná domácí zmrzlina z netradičních surovin, hodnocená mezi TOP 10 na Slovensku.

Zdroj: Město Dolní Kubín