Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 18°C - oblačno

Pelhřimov

Testy to potvrdily. Kompost má výtečnou kvalitu

Testy to potvrdily. Kompost má výtečnou kvalitu

Jaro klepe na dveře, lepšící se počasí láká lidi do zahrádek. Pokud se rozhodnete kvalitu zeminy zlepšit, dobrou volbou je kompost z Technických služeb města Pelhřimova (TSmP). Potvrzuje to i výsledek testů, které provedla společnost ZERA. „Výsledek je velice pozitivní, především hodnoty obsahu živit jsou velmi vysoké,“ okomentovala zjištěné výsledky ředitelka TSmP Eva Hamrlová. Testovaný vzorek vykazoval hodnoty velmi zralého kompostu, je certifikován jako organické hnojivo. Konkrétní hodnoty živin naleznete v přiložené tabulce.

Nutno říci, že nákup kompostu z TSmp je i dobrou ekonomickou variantou. Při ceně 500 korun za tunu za kátrovaný a 300 korun za nekátrovaný nemá na trhu moc konkurenci. V zahrádkářských prodejnách a obchodních řetězcích se prodává pytlovaný substrát a v tomto případě se jedná už o směs kompostu se zeminou. „My prodáváme v podobě kompostu koncentrát, který je potřeba před použitím se zeminou smíchat. Informace, v jakém poměru je to vhodné, jsou u nás k dispozici,“ informovala ředitelka.

Podle jejích slov si občané Pelhřimova kompost oblíbili. „Zájem o něj se každoročně zvyšuje,“ dodala. Na podporu prodeje kompostu slouží také speciální akce. Velmi oblíbenou je Nakopej si pytel. S ní TSmP počítají i letos. „Plánujeme ji na 22. dubna. Jedná se o sobotu, otevřeno budeme mít od 8 do 12 hodin,“ sdělila Eva Hamrlová.
Kompost Technické služby města Pelhřimova vyrábí už dlouhé roky. V roce 2015 došlo k přechodu na novější technologii. Pro výrobu kompostu je využíván biodpad, který vyprodukuje město i jeho občané. Při tomto procesu dochází k likvidaci obsahu hnědých kontejnerů, dále se na zakládku kompostu používá posečená tráva, listí 
a drcený dřevní odpad. Tedy suroviny, které TSmp vyprodukují při běžných činnostech souvisejících s údržbou zeleně ve městě.

Parametry výživových hodnot testovaného vzorku kompostu

N-NO3                                                4,11 kg/t sušiny
N-NH4                                            0,228 kg/t sušiny
N celkem                                          15,6 kg/t sušiny
P2O5                                                 8,59 kg/t sušiny
K2O                                                    23,1 kg/t sušiny