Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Těší mě, když vidím, že jsou stezky využívané, říká Zdeněk Jaroš

Těší mě, když vidím, že jsou stezky využívané, říká Zdeněk Jaroš

Hned tři projekty za několik desítek milionů korun, které pomohly našim občanům - chodcům i cyklistům, realizovalo město Pelhřimov v uplynulém kalendářním roce. Jedná se o stezky kolem rybníka Stráž, cyklostezku ve směru na Pavlov a cestu do Skrýšova. „Jsem rád, že se nám daří rozvíjet cyklodopravu a síť cyklostezek po městě a v jeho okolí. Jako bývalý sportovec mám rád pohyb a budu se snažit ho všemocně podporovat,“ vyjádřil se místostarosta Zdeněk Jaroš, který má na starosti dohled nad realizací investičních akcí města.

Samozřejmě dodává, že město buduje stezky především pro své obyvatele. A důvod není jen možnost pohybu. „Pomáhá to rozvoji města. Má to vliv na bezpečnost cyklistů i pěších. Moc mě těší, když na těchto stezkách vidím rodiče, které učí děti jezdit na kole, nebo na kolech jedou děti společně se svými prarodiči a spoustu seniorů na svých procházkách,“ vysvětlil význam investic.

Na podzim loňského roku byla dokončena zhruba tříkilometrová cyklostezka ve směru na Pavlov. Její část se v závěru roku ocitla pod vodou, město a především jeho vedení se dostalo pod vlnu kritiky. „Musíme se na to podívat realisticky. V závěru prosince napadlo značné množství sněhu, který během dvou dnů odtál rychlým tempem, což jsme dlouhé roky nepoznali. Voda se nestihla vsakovat, ale neměli jsme ji jen my na cyklostezce. Zaplavena byla celá řada pozemků v okolí Pelhřimova a mimo jiné asi osmdesát procent cyklostezek, které jsou v ČR,“ argumentuje.

Zmíněná kritika zpochybňovala i to, zda byla cyklostezka vybudována na správném místě. Kritici na sociálních sítích operovali s možností, že měla vést těsně vedle silnice na Rynárec. Zdeněk Jaroš s nimi nesouhlasí. „Je rozhodně lepší stavět cyklostezky, které povedou krásnou krajinou, než kolem rušných silnic. Musíme mít na paměti i zdravotní aspekt, kdo by chtěl dýchat výfukové plyny z aut,“ položil si otázku a pokračoval: „Blízkost vodního toku bude v létě benefitem. Za horka se bude vzduch přirozeně ochlazovat, k čemuž přispějí i vzrostlé stromy v okolí. Kolem cyklostezky jsme navíc provedli další výsadbu a budeme v ní pokračovat.“

Tato lokalita by se mohla i dále rozvíjet. „Musím se podívat do územního plánu, ale když jsem se tam byl před pár dny podívat, napadlo mě, že by poblíž Balkova mlýna mohl vzniknout rybník. Pomohl by nám odvodnit okolí a dali bychom náhradu rybářům, kterým tak trochu bereme Stráž,“ zamýšlí se místostarosta.

Tání se dotklo i stezky pro pěší do Skrýšova. I na té se objevila „jezírka“. „Cestu jsme vytvořili za relativně málo peněz. Navíc jsme se opřeli o dotaci. Město tak z vlastních prostředků do ní vložilo ani ne milion. Neříkám, že je vše dokonalé, ale je třeba se z toho poučit. Stezku na jaře opravíme a problematická místa odstraníme,“ slíbil.