Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - polojasno

Pelhřimov

Technické služby otevřely areál pro veřejnost

Technické služby otevřely areál pro veřejnost

Ve čtvrtek 19. října se v areálu sběrného dvora Technických služeb města Pelhřimova (TSmPE) uskutečnil Den otevřených dveří. Jedná se o každoročně opakovanou akci. „Potřebujeme neustále lidem ukazovat, že má smysl třídit odpady a že je potřeba s tříděním začít už u nich doma. Pokud se odpad doma vytřídí, my s ním můžeme dále pracovat. Pokud to ale lidé neprovedou, tak veškerý odpad skončí na skládce, což představuje problém,“ zmínila potřebu pořádání osvětových akcí Zdeňka Lišková, vedoucí odpadového hospodářství.

Návštěvníci si prohlédli třídírnu odpadů, důraz byl kladen především na třídění plastů. K vidění tak bylo, jak vypadají plasty po svezení z města, jejich roztřídění a zpracování na surovinu, která je následně určena k prodeji a tedy recyklaci. Druhá část exkurze se odehrávala na dvoře areálu, kde si lidé mohli prohlédnout speciální techniku využívanou pro údržbu města. Přistavena byla byla vozidla pro nakládání s odpady, plošina, stroje na údržbu zeleně, strojní sekačka, dálkově ovládaná sekačka Spider či zametací vozy.

„Někteří lidé se zajímají o to, co a jak mají třídit. To nás velice těší. Největší zájem je ale tradičně o naši techniku. Platí to hlavně o dětech,“ zmínila se Zdeňka Lišková. Mezi dětské návštěvníky patřil i teprve osmiletý David Varšavský, který byl součástí už první prováděné skupiny. Vůbec se nestyděl a pokládal i dotazy. „Líbí se mi recyklace papíru a plastů. A auta jsou také super,“ svěřil se.

Zájem o prohlídku areálu technických služeb nebyl rozhodně malý. Návštěvníci se počítali na desítky. „Díky tomu, že jsme letos připravili pro návštěvníky i možnost seznámit se s technikou, využívanou pro celkovou údržbu města, přišla početná skupinka mladých rodin s malými dětmi. Nejen děti, ale i jejich tatínci a dědečci byli unešeni z možnosti svést se na travní sekačce či prohlédnout si košťata pod zametacími vozy,“ uvedla ředitelka TSmPE Eva Hamrlová, která dodala. „Děkujeme všem návštěvníkům z řad veřejnosti, zástupcům odboru životního prostředí i zástupkyni z Rady města za návštěvu nejen sběrného dvora, ale celého našeho areálu, čímž projevili zájem o problematiku údržby města, což mě velice potěšilo. Zároveň bych chtěla poděkovat svým kolegům a obsluze techniky za perfektní přípravu akce a profesní přístup.“

Kamil Vaněk