Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Tajemný zvěrokruh Barbory Říhové v Galerii M

Tajemný zvěrokruh Barbory Říhové v Galerii M

V lednu se v pelhřimovské Galerii M premiérově představí Barbora Říhová (30) s výstavou Tajemný zvěrokruh, při které se můžete ponořit do přemítání o znameních a vesmíru.

Místní autorka se věnuje tvorbě ve svém volném čase, svou radostí z tvoření inspiruje a těší nejen své okolí. Její práce se veřejnosti představily již v Městské knihovně Pelhřimov a v rámci skupinové výstavy v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. Ačkoliv je umělkyně absolventkou střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě, říká, že většinu toho, co vytváří, se naučila sama. Malování měla ráda už od malička a nezůstala jen u něho. Ráda kreslí, šije a kombinuje výtvarné techniky. Maluje akrylovými barvami nebo kreslí tužkou, kterou na papíře někdy kombinuje s pastelkami a fixami.

Velkou inspirací pro tvorbu Barbory Říhové jsou její dvě děti. Milují její plyšové hračky plné barev a fantazie a nedají na ně dopustit. Motivy ke tvorbě výtvarnice nalézá také všude kolem sebe. Inspirace někdy přijde nečekaně sama, jindy ji pobídnou právě děti. Tvorba a malba autorku baví a přináší ji radost do života, která je zřejmá i z vystavených děl. V malířství se věnuje především naivnímu umění, kdy zpracovává sobě blízká témata. Cílem jejích prací je zprostředkovat estetický požitek z určitého tématu a nechat diváka vcítit se do světa její fantazie.

K hlavním tématům tvorby patří čínská znamení a zvěrokruh, zodiak. S nimi spjatá astrologie je pro Barboru Říhovou námětem k zamyšlení směřující k úvahám o světě i o vesmíru, který nás stále něčím překvapuje, ponouká nás k objevování a evokuje různé představy. Na výstavě je k vidění malířský cyklus Znamení zvěrokruhu, kde na obrazech z hvězdné oblohy vystupují symboly zodiaku, nezůstane však jenom u nich. Jednotlivá zvířata jsou pro autorku branami do snových světů a impozantních krajin, které souzní s typy znamení. Druhý a třetí zastoupený cyklus Osobnosti v čínském znamení a Osobnosti v zrcadle zvěrokruhu se věnuje zamyšlení nad charakterovými vlastnostmi slavných. Zde si autorka formou kresby tužkou a pastelkou hraje s otázkou vlivu znamení na formování lidského charakteru na příkladu známých osobností. Snaží se tak poodhalit jejich skutečné povahové rysy, které nemusejí být vždy zřejmé na první pohled.

Výstava je doplněna autorskými rukodělnými výrobky. Ve špercích, přívěscích na klíče a jiných dárkových předmětech návštěvník bezesporu najde autorčinu radost z tvorby, z níž si může kousek odnést i domů.

Výstava Tajemný zvěrokruh

Výstava pelhřimovské autorky Barbory Říhové trvá od 3. do 31. ledna. Vernisáž se uskuteční 6. ledna od 17 hodin, komentovaná prohlídka 11. ledna od 17 hodin.

 Za Galerii M Anna Hamrlová