Dnes je 03.12.2024

Svátek má Svatoslav

ikonka pocasi 3°C - zataženo

Pelhřimov

Taekwondisté přivezli z Brazílie tři medaile

Taekwondisté přivezli z Brazílie tři medaile

Tři medaile z Gymnaziády, což je zjednodušeně řečeno olympiáda dětí do věku 15 let, přivezla výprava českých taekwondistů. Tu vytvořili ze sta procent členové pelhřimovského klubu Taekwondo Lacek. „Jednalo se o zhruba týdenní turnaj, který se konal v Riu de Janeiru. Využito pro něj bylo zázemí, které Brazilci vystavěli pro uspořádání olympijských her,“ vysvětlil trenér týmu Petr Lacek.

Ze stříbrné medaile se v kategorii do 55 kilogramů radovala Pavla Brambůrková, zisk bronzového kovu potěšil Terezu Urbánkovou (váhová kategorie do 47 kg) a Alici Bínovou (nad 59 kg). Českou republiku dále reprezentovali Viktorie Maršáková, Alea Mocek a Anna Špinarová. „Zisk tří medailí chápu jako velký úspěch. Turnaj měl velmi vysokou úroveň,“ svěřil se a dodal: „Třeba v Číně se pro účast v Riu konala třístupňová kvalifikace. Ale to jen na dokreslení, závodnická kvalita přijela z celého světa a byla ve všech váhových kategoriích.“

I proto nechtěl porovnávat hodnotu jednotlivých medailí. Přesto si jeho největší uznání vysloužila Tereza Urbánková. Její bronz je do značné míry výsledkem bojovnosti, odhodlání a pracovitosti. „Neměla moc povedený půlrok. Nedařilo se jí potvrzovat výkonnost na turnajích světového okruhu, navíc si při mistrovství republiky poranila kotník. V přípravě byla limitovaná, museli jsme na to jít opatrněji. V Riu ale podala fantastický výkon,“ ohlédl se Petr Lacek. Vzápětí ale znovu zopakoval, že vyzdvihnout výkon jedné svěřenky není fér: „Všechny holky předvedly parádní výkony a jsem na ně pyšný.“

Účast na Gymnaziádě nebyla jen otázkou sportovní výkonnosti. Skoro zásadnější roli hrály peníze. Proto česká výprava patřila mezi ty nejmenší, do Ria kromě taekwondistů dorazili ještě čtyři lukostřelci. Pelhřimovský klub musel před cestou naplnit zhruba půlmilionový rozpočet. Peníze se do něj sháněly hodně těžko.

„Nepovedlo se nám získat plnou podporu svazu, z Asociace školních sportovních klubů ČR a neuspěli jsme ani se žádostí na Kraji Vysočina,“ zmínil marné snažení Petr Lacek. Rozpočet tak do značné míry naplnily soukromé firmy, které oslovil sám nebo rodiče závodníků. Jedna instituce ale pomocnou ruku podala. Bylo jí Město Pelhřimov. „Za tuto podporu bych rád touto cestou poděkoval. Peníze, které jsme dostali, jsme využili ke krytí nákladů na letenky,“ sdělil.