Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Svěrákova nekorektní komedie míří do Pelhřimova

Svěrákova nekorektní komedie míří do Pelhřimova

Nekorektní divadelní komedie o hyperkorektnosti. V hlavních rolích se představí i Anna Polívková, Ondřej Sokol či Jan Vlasák, to vše v režii Jana Svěráka. Řeč je o představení Dobré ráno s Findou. V pražském divadle BRAVO! se premiéra uskutečnila 23. května, pelhřimovské publikum se ho dočká 11. června. I když lístky mizí z předprodeje poměrně rychle,  několik jich ještě zbývá.

Vše začíná brzy zrána v maskérně televizního studia, kam postupně přicházejí pozvaní i nezvaní hosté. Zapálená environmentalistka z korporátu, upovídaný homosexuál vtipkující o své orientaci, vědec, který rozumí víc rostlinám než současným lidem, moderátorka umně klouzající po povrchu, romský raper a umělá inteligence v podobě svůdné robotky Findy. To je nálož, která odpálí jindy rozespalý ranní pořad a vtáhne nás do spirály událostí, nedorozumění a poznání. 

„Tahle komedie je reakcí na situaci ve společnosti, v níž bychom všichni chtěli mít zaručenou rovnost a právo být kým chceme, ale zároveň se bojíme budoucnosti. Mladší generaci děsí, jestli planeta, kterou přebírají, bude vůbec k žití. Starší nerozumí, proč mají mladí tolik depresí a pohlaví, a všichni společně se zatajeným dechem sledujeme nástup umělé inteligence, která je, mírně řečeno, nevyzpytatelná,“ přibližuje autor a režisér inscenace Jan Svěrák, jenž v takovéto nepřehledné situaci však nachází humor poskytující potřebný nadhled.

Téma životního prostředí ve hře rezonuje prostřednictvím postavy zapálené environmentalistky a kontrolorky Nikol, kterou ztvárňuje Anna Polívková. Představení se tak dotýká i problematiky greenwashingu. „Když se spojí dobrá vůle, zaslepenost, funkce a pocit důležitosti tak vznikne Nikol Kindl. A protože s ní v mnoha bodech souhlasím, směji se i sama sobě. Já osobně věřím v polemiku a svobodu.“

Dobré ráno s Findou

Režie a text: Jan Svěrák. Scénografie: Nikola Tempír. Kostýmy: Veronika Moudrá. Hrají: Alena: Alena Doláková / Natalie Halouzková, Nikol: Anna Polívková / Michaela Zemánková, Míša: Ondřej Sokol / Lukáš Pečenka, Háječek: Jan Vlasák / Jan Svěrák, LP Gauner: Josef Fečo / Marsell Bendig, Finda: Radka Pavlovčinová / Simona Tlustá. Produkce: Biograf Jan Svěrák & Divadlo Povalač & Divadlo Artefakt

 Kamil Vaněk