Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Studentka září na kolečkách. Trenéra má až v Itálii

Studentka září na kolečkách. Trenéra má až v Itálii

Loni v září zkusila vedle svého oblíbeného krasobruslení i jiný sport. Skoro sedmnáctiletá studentka pelhřimovského gymnázia Patrícia Černíková už slaví úspěchy v uměleckém in-line bruslení. Oba své dosavadní závody vyhrála, ten druhý dokonce s absolutní známkou. Rozhodčí ji při závodech v Pardubicích dokonce museli vyrobit, na udělení takového hodnocení vůbec nebyli připraveni.

Pokud na blížícím se mistrovství České republiky uspěje, zajistí si start na evropském šampionátu. Cíl je to smělý, ale zároveň reálný. I proto Patrícia Černíková dělá v přípravě maximum. „Trénuji obvykle pětkrát v týdnu. Částečně doma v Kámeni, ale hlavně jezdíme do haly v Obratani a Pacově,“ svěřila se perspektivní závodnice a také už trenérka: „Mamka s paní Kralertovou mi pomohly založit oddíl. Rádi bychom se s ním přesunuly do Pelhřimova.“ Že to obě myslí vážně, dokládají slova maminky Lenky: „Příští rok v lednu budeme v Pelhřimově pořádat závody. První svého druhu na Vysočině.“

Jak už bylo zmíněno, první sportovní krůčky udělala jako krasobruslařka. Začínala Nitře, posléze trénovala v Brně, ve Velké Británii, když se před třemi lety s maminkou vrátily na Vysočinu, tak i v Pelhřimově. Za doplňkem v podobě kolečkových bruslí stály obtížné podmínky pro krasobruslení a sociální sítě. „Viděla jsem fotografii na facebooku. Byla tam krasobruslařka s kolečkovými bruslemi a medailí. Řekla jsem si, to bych chtěla dělat. To by se mi líbilo,“ vzpomenula.

Začátky byly ale obtížné. „Krasobruslení“ na kolečkových bruslích je v plenkách v Čechách, natož pak na Vysočině. Trenéři s touto bruslařskou specializací u nás nejsou. Proto hledání Černíkových skočilo až v Itálii. „Prostě jsem se odhodlala a jednomu z trenérů napsala,“ vypráví s úsměvem maminka Lenka o začátku spolupráce s renomovaným koučem Antoniem Panfilim.

Spolupráce to snadná není. Chybí denní kontakt. „Za trenérem v Itálii už jsem byla a teď před mistrovstvím republiky se tam znovu chystáme. Jinak hodně natáčím videa, která mu posílám, a hlavně se snažím co nejvíce trénovat sama,“ vypráví Patrícia Černíková.

Pochopitelně těží ze zkušeností z klasického krasobruslení. I když řada rozdílů tu je. „Musela jsem si zvyknout se tolik neopírat o „hranu“. Na kolečkových bruslích se to může smeknout a pak hrozí pád. Náročnější je i odraz do skoků, chybí zoubek, který mají brusle, je třeba zatlačit více do kolen. Obtížné je i zvládat piruety.“

Kamil Vaněk