pondělí 22.06.2026
Studenti obchodní akademie absolvovali praxi na městském úřadě

Studenti druhého a třetího ročníku Obchodní akademie při Gymnáziu a Obchodní akademii Pelhřimov absolvovali v uplynulých týdnech odbornou praxi na Městském úřadě Pelhřimov. V rámci dlouhodobé spolupráce mezi městem a školou se seznámili s fungováním veřejné správy a činností jednotlivých odborů úřadu.
Během týdenních a třítýdenních stáží prošli studenti několika pracovišti, kde se zapojili do agend v oblasti dopravy, sociálních věcí, školství, matriky, informačních technologií nebo kybernetické bezpečnosti. Součástí praxe byla také účast na místních šetřeních a seznámení se správními procesy.
„Studenti si vyzkoušeli práci na různých pracovištích a získali základní přehled o fungování úřadu i jednotlivých správních agend. Mohli se seznámit s vedením evidencí, zpracováním dokumentů i s výkonem státní správy v přenesené působnosti,“ uvedl tajemník Městského úřadu Pelhřimov Jan Machyán.
Novinkou letošního ročníku byla výuka v nově zřízené učebně přímo na městském úřadě. Studenti zde pracovali v testovacím prostředí elektronické spisové služby eSpis G2, která slouží k evidenci a správě úředních dokumentů. Vyzkoušeli si zakládání spisů, evidenci dokumentů, práci s datovými schránkami, archivaci i skartaci písemností.
Právě praktická práce se spisovou službou patřila podle studentů k nejzajímavějším částem praxe. Ocenili možnost vyzkoušet si systém, který úředníci využívají při každodenní práci, a získat tak konkrétní představu o fungování moderní veřejné správy.
Součástí programu bylo také hodnocení webových stránek města z pohledu mladých uživatelů. Studenti označili web za přehledný a funkční a zároveň poskytli několik podnětů k jeho dalšímu rozvoji. Podle zástupců školy hodnotí studenti odbornou praxi velmi pozitivně. „Děkujeme městu Pelhřimov a panu tajemníkovi Janu Machyánovi za dlouhodobou spolupráci a vstřícný přístup. Studenti byli s průběhem praxe spokojeni a získané zkušenosti považují za velmi přínosné,“ uvedli zástupci Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov.
Město a škola plánují ve spolupráci pokračovat také v dalších letech. Podle vedení radnice představuje propojení školní výuky s praxí jednu z možností, jak studentům přiblížit fungování veřejné správy a usnadnit jejich budoucí profesní orientaci.
Městský úřad Pelhřimov


Zobrazit další fotografie (6)