Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Střední škola hostila šampionáty v carromu

Střední škola hostila šampionáty v carromu

V závěru minulého týdne se v areálu SPŠ a SOU Pelhřimov uskutečnilo Mistrovství České republiky juniorů ve hře carrom, na které navázal Jarní turnaj republikového šampionátu dospělých. Záštitu nad oběma soutěžemi převzali radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií Jan Břížďala a starosta města Pelhřimov Ladislav Med.

V prvopočátku je nutné vysvětlit, co to carrom vlastně je. Jedná se o deskovou hru, která má z hlediska pravidel hodně podobností s kulečníkem. „Carrom pochází z Asie, v největší oblibě je v Indii, Pakistánu a na Srí Lance. I když se už rozšířil do celého světa, u nás se mu věnuje jen několik desítek hráčů,“ sdělil prezident České carromové asociace Tomáš Chmelař.

V Pelhřimově se vrcholné turnaje uskutečnily už podeváté v řadě. „Turnajů si vážíme, i když mají pro nás spíše společenský význam. Jsme ale vzdělávací instituce, takže podobné aktivity podporujeme,“ pověděl ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov Lukáš Tříska. Sám má s touto hrou už zkušenosti. „Byl jsem před lety u výroby velkého stolu, který je díky svým rozměrům rekordní. Carrom jsem párkrát zkusil, ale přiznám se, moc mi  nejde,“ hodnotil svůj um skromně.

Pelhřimovskou školu skvěle reprezentoval Matěj Melmuka, který v juniorském šampionátu obsadil třetí příčku. V pořadí před ním skončili jen Ondřej Kubíček a Magdalena Novotná, oba z Gymnázia Letohrad. Z pelhřimovských hráčů se v první desítce Mistrovství České republiky juniorů ještě umístili Vít Voráček (7.), Štěpán Pacner (8.) a Ondřej Reich (9.). Sobotní Jarní turnaj MČR přinesl triumf Karlose Nováka, druhou příčku obsadil Ajay Sekhesh, třetí skončil Zdeněk Sviták.

V doprovodném programu se uskutečnila soutěžní přehlídka společenských účesů žáků oboru Kadeřník. Vítězkou se stala Kristýna Svobodová, spolu s ní pomyslné stupně vítězů obsadily Iryna Zahvoiská a Sabrina Novotná. Diváky potěšila módní přehlídka oboru Oděvní technik.

Kamil Vaněk