Dnes je 21.02.2024

Svátek má Eleonora, Lenka

ikonka pocasi 3°C - zataženo

Pelhřimov

Sportovnímu rybaření se ve městě věnuje skoro osm set malých i velkých. Nechybí ani ženy

Sportovnímu rybaření se ve městě věnuje skoro osm set malých i velkých. Nechybí ani ženy

Rybářská výroční členská schůze je každoroční příležitost k ohlédnutí za uplynulým rokem. Pelhřimovští rybáři se mohou dozvědět mnoho zajímavého o činnosti svého spolku. Nejinak tomu bylo také letos. V našem městě v roce 2022 rybařilo 798 členů spolku.  Z toho 45 žen a 141 dětí a mládeže do 18 let. Vydáno bylo celkem 631 všech druhů povolenek k lovu.

Nejčastější rybou mezi úlovky rybářů byl kapr s počtem 1751 ks o hmotnosti 2859 kg. Druhým v pořadí se stal pstruh duhový 788 ks, hmotnost 368 kg. Candátů se ulovilo 42 ks/53 kg, štik 30 ks/69 kg, sivenů 114 ks/51 kg, pstruhů obecných 21 ks/11 kg. Mezi vykázanými úlovky byly i další druhy ryb. Například okoun, amur, úhoř a lín.
Nejnavštěvovanějším revírem byla Bělá 2 – rybník Stráž s počtem 4186 docházek.

Na pořádek a dodržování pravidel lovu dohlíželo čtrnáct členů rybářské stráže. Uskutečnilo se 204 pochůzek včetně několika nočních kontrol, zkontrolováno bylo 684 rybářů. Řešeno bylo 51 přestupků a zadrženy byly dvě povolenky.

Rybářský kroužek navštěvovalo a svůj první rybářský lístek získalo 21 dětí. Pro všechny děti byla uspořádána tradiční víkendová akce na Trnávce. Dalších sedm dětí pravidelně navštěvovalo sportovní rybářský kroužek a po celý rok se úspěšně účastnilo závodů v rybolovné technice a Zlaté Udice. Lucie Sobková, Martina a Markéta Hurníkovi vybojovaly cenné kovy všech barev na Mistrovství republiky v rybolovné technice ve Kdyni. Michaela Hurníková a Lucie Sobková braly medaile v národním kole Zlaté Udice ve Vodňanech. Lucie Sobková byla nominována jako náhradnice juniorské reprezentace ČR na mistrovství světa v rybolovné technice.
Po dvouleté přestávce se opět na rybárně uskutečnil Den otevřených dveří. Za velkého zájmu veřejnosti po celý den areál i přes nepříznivé počasí praskal ve švech. Rybářská technika, ryby v akváriích a rybí speciality potěšily malé i velké návštěvníky. Tradice tak mohla pokračovat.

Smutnou událostí s velkým dopadem na sportovní rybolov byl totální úhyn ryb na rybníku Stráž. Na konci srpna kvůli souběhu více okolností z vody zmizel kyslík a více než pět tisíc kilogramů všech druhů ryb bylo odvezeno do kafilerie. Škoda nastala veliká, ale ještě vetší byl smutek. Rybník Stráž je totiž srdeční záležitost většiny pelhřimovských rybářů.

Uplynulý rok přinesl mnoho radosti z rybářské mládeže, Dne otevřených dveří a další spolkové činnosti. Vrásky 
na čele rybářům udělaly starosti se Stráží a vysoké ceny energií a krmiv. Nebyl to rok jednoduchý a zvládli jsme to se ctí. Poděkování patří všem členům, kteří přiloží ruku k dílu, když je třeba, městu Pelhřimov za dobrou spolupráci a všem slušným rybářkám a rybářům.

Petrův zdar Zdeněk Paul, předseda MO ČRS Pelhřimov