Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Sdílená kola se ujala. Lidé je využívají k rekreaci i k cestám do práce

Sdílená kola se ujala. Lidé  je využívají k rekreaci i k cestám do práce

Po dvou měsících provozu se takzvaný bikesharing v Pelhřimově dobře ujal. Cesta na kole je totiž ve městě někdy rychlejší než jízda automobilem. O sdílená kola se lidé nemusí starat – prostě si kolo půjčí na jednom místě a jiném je vrátí. To je princip sdílených kol, která v Pelhřimově fungují od 13. července tohoto roku.

K jízdě lidem stačí pouze aplikace Nextbike, která je ke stažení zdarma. Prvních patnáct minut použití kola do konce roku financuje společnost Cara Plasma a je tedy pro uživatele zdarma. Mezi jednotlivými výpůjčkami musí být pauza minimálně deset minut a lidé mohou kolo využít opakovaně. Jinak se od 16. minuty účtuje uživatelům standardní sazba 25 Kč za každých dalších 30 minut jízdy. Všechna kola jsou vybavena GPS.

Aktuálně je v Pelhřimově 22 stanic. „Nedávno jsme přidávali dvě nové – Tichý mlýn a stanici u Agrostroje na základě doporučení pana místostarosty Kratochvíla. Věříme, že lidé využijí kola na výlety nebo rekreaci, respektive k cestám za prací v případě Agrostroje,“ uvedl Dan Rambousek ze společnosti Nextbike Czech Republic. „K 28. srpnu bylo v Pelhřimově uskutečněno celkem 2586 výpůjček. To je skvělé číslo. Průměrná doba výpůjčky je 13,5 minut,“ doplnil.

Všechna kola mají nízký nástup, aby vyhovovala i ženám a starším dětem. Jsou vybavena košíkem na menší náklad do pěti kilogramů, který lze přichytit gumovými třmeny. K přesnému místu, kde se stanice nachází, dovede navigace po spuštění mobilní aplikace, přes kterou si lze kola půjčovat.  

Pelhřimov zaznamenal dokonce i rekordní dny výpůjčky. „Rekord jsme zatím zaznamenali 20. července s počtem 109 výpůjček. Další dva top dny s 88 výpůjčkami byly 17. a 25. července. Držíme se na průměru 56 výpůjček denně. Hodnotíme to jako úspěšný start projektu. Každé kolo se denně minimálně jednou vypůjčí, což je dobrá vizitka,“ vyhodnotil Dan Rambousek. Nejvyužívanější stanice je Pelhřimov – Děkanská s 251 výpůjčkami a Pelhřimov – Gymnázium s 231 výpůjčkami.

Kde si můžete půjčit a vrátit kolo?
Mapa https://www.nextbikeczech.com/mesto/pelhrimov/
Veškeré informace najdete na webu https://www.nextbikeczech.com/