Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 17°C - oblačno

Pelhřimov

Sdílená kola přinesla kladné ohlasy obyvatel a pomohla i životnímu prostředí

Sdílená kola přinesla kladné ohlasy obyvatel a pomohla i životnímu prostředí

Společnost nextbike Czech Republic zveřejnila čísla dokládající dosavadní úspěch pilotní sezony bikesharingu v Pelhřimově. Obyvatelé se zde od července do konce tohoto roku vůbec poprvé mohou svézt na jednom z padesáti sdílených kol. Projekt mohl v Pelhřimově odstartovat díky finanční podpoře společnosti Cara Plasma, která dokonce dotuje jízdy zdarma. Díky ní mohou obyvatelé i návštěvníci města využít sdílená kola bezplatně, a to na prvních patnáct minut při každé výpůjčce.

„V Pelhřimově máme jedno z našich odběrových center krevní plasmy. Zapůjčení sdíleného kola umožňuje našim dárcům lepší dostupnost do odběrového centra, vedle kterého je také umístěna jedna z parkovacích stanic Nextbike. Rozhodli jsme se podpořit tuto aktivitu a všem uživatelům kol v Pelhřimově tím vznikl nárok na přepravu v délce 15 minut zdarma. Společnost Cara Plasma pomáhá zachraňovat lidské životy a spojení se společností Nextbike a městem nám dávalo smysl, protože využitím těchto kol šetříme přírodu a podporujeme zdravý životní styl obyvatel Pelhřimova,“ hodnotil rojekt Roman Jakoubek, jednatel společnosti Cara Plasma.

Že se sdílená kola nextbike stala součástí pelhřimovského života, dokazuje fakt, že službu ve městě aktivně využívá přes 800 uživatelů. Ti si ke konci listopadu vypůjčili sdílené kolo 6707 krát a ujeli bezmála  šest tisíc kilometrů. Pozitivní přínos zdravému životnímu stylu obyvatel i životnímu prostředí ve městě je tím všeříkající.
„Považujeme za důležité, aby se v Pelhřimově rozvíjela cyklodoprava, čemuž napomáhá velkou měrou projekt sdílených kol. Jsme velmi spokojeni s tím, že občané i návštěvníci kola hojně využívají. Jezdí do práce, do školy, za zábavou či se jen rychleji přesouvají z místa na místo, bez toho, aniž by znečišťovali ovzduší. Zároveň sportují a tím si zvyšují kondici, což je v dnešní době důležité. Proto bychom byli moc rádi, kdyby byl provoz sdílených kol v Pelhřimově zachován i v příštím roce, uvedl místostarosta Karel Kratochvíl.

„V letošním roce financovala projekt Cara Plasma, za což jí patří velké poděkování. Nesmírně si této služby vážíme, jelikož to přineslo obrovský benefit pro občany města. Samozřejmě děkujeme také společnosti Nextbike, která jednak umožnila zkušební provoz s perfektně zabezpečeným chodem půjčování kol a zároveň byla k dispozici vždy, když bylo potřeba,“ poděkoval místostarosta a doplnil: „Po úspěšném zkušebním provozu je nyní nutné zabezpečit financování na příští rok. Zda provozovat vlastní bikesharing, rozhodnou zastupitelé při schvalování rozpočtu.“ 

Pozitivní vliv na ovzduší, životní prostředí i bezpečnost
Přínosy sdílených kol v Pelhřimově netkví jen v rychlosti a zdravé formě pohybu městem, ale také v péči o životní prostředí. Při srovnání ujeté trasy v poměru k motorovým vozidlům se pelhřimovským uživatelům podařilo dosáhnout během pěti měsíců fungování stejného efektu pro ovzduší, jako by ve městě existoval další park se 150 vzrostlými stromy. A to je právě efekt, kterým sdílená kola pomáhají v boji proti vzniku emisí a klimatické krizi.

Rozmanitost uživatelů a neobvyklé jezdecké zvyklosti
Zajímavým aspektem pelhřimovských uživatelů sdílených kol je, jakým způsobem se stala doprava součástí každodenního života. Většina pravidelných uživatelů používá kola především ráno při cestě do práce. O víkendu poté převažují cesty po půlnoci, kdy to je pro obyvatele flexibilní, ekonomickou a bezpečnou volbou při cestě z města domů. Výhoda okamžité dostupnosti sdílených kol dělá tuto službu čím dál tím oblíbenější.

Ohlasy obyvatel
Uživatelská zpětná vazba na sdílená kola v Pelhřimově byla mimořádně pozitivní. Jezdci oceňují jednoduchost systému, kvalitu kol i dobrý pocit ze zdravého pohybu na vzduchu. „Pelhřimáci nám potvrdili, že i na kopcovité Vysočině je bikesharing oblíbenou formou dopravy po městě a věříme, že kola nextbike budou moci využít i v příštích sezónách,” sdělil Dan Rambousek, marketingový ředitel společnosti nextbike Czech Republic s.r.o. 

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov