Dnes je 29.02.2024

Svátek má 

ikonka pocasi 4°C - oblačno

Pelhřimov

Sdílená kola přijíždí do Pelhřimova, nabízí patnáct minut jízdy zdarma

Sdílená kola přijíždí do Pelhřimova, nabízí patnáct minut jízdy zdarma

Od 13. července mají obyvatelé Pelhřimova nově k dispozici padesát sdílených kol nextbike ve dvaceti strategicky rozmístěných stanicích. Místní i turisté tak mohou využívat tuto ekologickou a zdravou formu dopravy, která zároveň pomůže snižovat dopravní zátěž a zlepšovat ovzduší ve městě. Jedná se o zkušební provoz do konce roku 2023, na základě kterého si město společně s poskytovatelem služby vyhodnotí přínosy modernizace městské mobility.

„Hlavním cílem radnice je nabídnout obyvatelům a návštěvníkům možnost pohybovat se pohodlně po Pelhřimově bez automobilu. Projekt sdílených kol totiž umožní lidem vyzkoušet si zase jinou alternativu přemístění na kratší vzdálenosti. Je možné, že tato příležitost dodá některým lidem trvalý elán k jízdě na kole,“ uvedl místostarosta Karel Kratochvíl. „Jsem velmi rád, že kola budou pravidelně procházet kontrolou, aby si cyklisté užívali bezpečnou jízdu,“ doplnil místostarosta.

Aby byla služba co nejdostupnější, díky finanční podpoře společnosti Cara Plasma budou mít všichni obyvatelé 
a návštěvníci města 15 minut na každou jízdu zdarma. Právě do této časové hranice se totiž dle dat nextbike vejde zhruba devadesát výpůjček napříč Českem.

Od 16. minuty se bude uživatelům účtovat standardní sazba 25 Kč za každých dalších 30 minut jízdy.
Proces půjčení kola je jednoduchý. Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, aktivovat účet a najít volné kolo 
v blízkosti. Po načtení QR kódu se na kole automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo třeba vrátit do jedné ze stanic nextbike, které jsou vyznačené v aplikaci nebo na webu www.nextbikeczech.com. „Máme velkou radost, že se letos Pelhřimov připojí do ekosystému nextbike jako třetí město na Vysočině. Nebylo by to možné bez společnosti Cara Plasma, která projekt finančně podpoří a nabídne uživatelům 15 minut jízdy na každou výpůjčku zdarma a zároveň proaktivnímu přístupu vedení města k zavedení této služby. Věříme, že si nextbike v Pelhřimově najde spoustu spokojených uživatelů, kteří svými jízdami přispějí k efektivnější a udržitelnější mobilitě a celkovému zklidnění dopravy ve městě,“ sdělil Dan Rambousek ze společnosti nextbike Czech Republic.

Nextbike je největší česká bikesharingová platforma, která nabízí sdílená kola v desítkách českých měst. K dispozici je v nich přes 6500 městských kol a 500 elektrokol, na kterých aktivně jezdí přes 190 tisíc uživatelů. Kola se půjčují na stanicích pomocí aplikace, kde je možné kolo bezdotykově odemknout během dvou vteřin. Prvních 15 minut jízdy proplácí ve většině měst radnice, a když se uživatel dostane do cíle, kolo zase vrátí do jiné stanice, kde ho zamkne pomocí elektronického zámku a výpůjčka se mu automaticky ukončí.

Nextbike úzce spolupracuje s dopravními podniky a radnicemi, jeho dlouhodobou vizí je napomáhat transformaci měst a podporovat mikromobilitu. Firmu založili dva bývalí profesionální hokejisté Lukáš Luňák a Tomáš Karpov, poté se k nim přidal ještě plavec Dan Rambousek. Loni platforma narostla o 150 procent a měla obrat 61 milionů korun. V Česku působí od roku 2018 a za tu dobu zaznamenala už více než šest milionů výpůjček. Nextbike po celém světě využívá kola od tradičního českého výrobce Olpran.