Dnes je 27.07.2024

Svátek má Věroslav

ikonka pocasi 30°C - zataženo

Šachového turnaje se zúčastnilo skoro osmdesát hráčů

Akci „Vysočina v pohybu“ vyhlášenou Krajem Vysočina již druhým rokem využil Šachový oddíl TJ Spartak Pelhřimov, z.s. a pořádal v sobotu 22. dubna Pelhřimovský šachový turnaj. Turnaj se konal v prostorách sportovní haly ve spolupráci se společností Pelhřimovská sportovní, s.r.o. a byl pro všechny příznivce šachu, pro širokou veřejnost bez rozdílu věku a výkonnosti. Kdo si chtěl zahrát šachy a zažít atmosféru turnaje, mohl přijít a zdarma se zúčastnit šachového utkání. Pro všechny účastníky připravil pořadatel drobný dárek s hlavním přispěním Zdravého města Pelhřimov.

Celkem se zúčastnilo 76 hráčů, a to nejen z okresu Pelhřimov, ale i Havlíčkova Brodu, Jihlavy, Tábora, Soběslavi
a Prahy. Letošní ročník měl dokonce i mezinárodní účast. V první polovině tabulky se ziskem čtyř bodů se umístil Nuno De Oliviera z Portugalska.

Hrál se jeden společný turnaj švýcarským systémem na 7 kol, 2x15 minut a vyhodnocení bylo dle propozic ve dvou kategoriích – do 15 let a nad 15 let. V každé kategorii byl vyhlášen hráč na 1. - 3. místě a obdržel medaili, diplom a vstupenku do bazénu, kterou věnovala Pelhřimovská sportovní s.r.o.

Důkazem, že šachy jsou sportem pro všechny věkové kategorie, bylo vyhlášení nejmladších a nejstarších účastníků. Nejmladší šachistkou byla sedmiletá Izabela Hanzlová a nejmladším šachistou byl sedmiletý Kevin Kofroň - oba ze ZŠ Osvobození Pelhřimov. Nejstarším hráčem byl již druhým rokem Slavomír Hejtman z DS Onšov, který ve svých 86 letech uhrál 4,5 bodu a obsadil 19. místo. Nejstarším místním hráčem byl vyhlášen Jiří Jiroušek  - 82 let a 3 body. Poté následovalo vyhlášení kategorií. Obě kategorie vyhráli hráči ze Sokola Tábor. Celkovým vítězem a vítězem v kategorii nad 15 let se stal Tomáš Civín se ziskem 6,5 bodu. Půl bodu ztratil pouze s druhým umístěným Romanem Vinczem. Ten uhrál 6 bodů, když ještě remizoval se svým oddílovým kolegou Tomášem Koumarem (5,5 bodu a bramborová medaile) - oba z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Třetí místo se 6 body vybojoval Petr Loskot ze Sokola Tábor. V kategorii do 15 let 1. místo získal Vojtěch Fuka ze Sokola Tábor s 5 body (celkové 14. místo). Druhé místo obsadil se čtyřmi body Martin Kolman z TJ Spartak Pelhřimov a za třetí místo byl odměněn Jaroslav Pejša z TJ Spartak Soběslav.

Z domácích hráčů se v první desítce celkového pořadí umístil na 5. a 6. místě s 5 body Jan Vyhnálek a Lukáš Kaňka (TJ Spartak Pelhřimov, z.s.). Druhou nejpočetnější skupinou byli hráči ZŠ Osvobození Pelhřimov. Nejvíce se dařilo Radimu Hejskovi se ziskem 4 bodů a umístěním v první polovině celkového pořadí.
Na závěr si každý hráč vybral svoji odměnu a pořadatelé poděkovali všem za účast a bezproblémový průběh turnaje. Pozvali přítomné na VII. ročník šachového turnaje „O Pelhřimovského pěšce“, který se bude konat 20. května na VOŠ a Střední škole hotelové v Pelhřimově.