Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Rozhodli jste. Město udělá workout, dojde i kuličkodráhu, poloostrov a pingpongové stoly

Rozhodli jste. Město udělá workout, dojde i kuličkodráhu, poloostrov a pingpongové stoly

Hlasování v prvním ročníku participativního rozpočtu Společnou cestou je u konce. Workout místo klepadel, kuličkodráha u Stráže, poloostrov na Radětínském rybníce a pingpongové stoly u Vrbiček – právě tyto projekty vybrali občané Pelhřimova a místních částí v anketě Munipolis, kde probíhalo hlasování o šesti projektech. Do hlasování se zapojilo celkem 630 obyvatel. Hlasovalo se o projektech, které vymysleli, iniciovali a předložili občané města.

Všem zúčastněným patří velké poděkování. „Velmi nás těší zájem ze strany občanů a jejich aktivní zapojení. Tímto výsledkem jsme se ujistili, že participace a aktivní zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů samosprávy má smysl,“ poděkoval místostarosta Karel Kratochvíl. "První ročník byl pro nás všechny novinkou, pevně věříme, že se nám podaří společnými silami do budoucna tyto aktivity udržet a zlepšovat," doplnil.

Do hlasování se zapojilo celkem 630 osob, které rozdělily 1416 hlasů (každý hlasující mohl uplatnit dva kladné hlasy a jeden hlas záporný). Celkový počet hlasů každého projektu je dán součtem kladných a záporných hlasů.

Vítězné pořadí projektů podle počtu hlasů je následující:

Workout místo klepadel – projekt č. 3 paní Petry Dvořákové,

celkem 319 hlasů, rozpočet 130 tis. Kč

Kuličkodráha u Stráže – projekt č. 1 paní Ivy Slavíčkové,

celkem 241 hlasů, rozpočet 250 tis. Kč

Poloostrov Radětínský rybník – projekt č. 4 paní Ivany Daňhelové

celkem 157 hlasů, rozpočet 45 tis. Kč

Pingpongové stoly u Vrbiček – projekt č. 2 pana Pavla Zabloudila,

celkem 147 hlasů, rozpočet 55 tis. Kč

Tyto projekty jsou v součtu za 480 tis. Kč.

Zbylé dva projekty Streetart a Historie školství se již nevejdou do alokované částky.

„V nejbližší době bude následovat předložení materiálu do rady města o výsledcích ankety a doufáme, že alokovaná částka půl miliónu korun bude zastupiteli schválena v rámci rozpočtu na rok 2024. V příštím roce pak můžeme začít vítězné projekty realizovat,“ nastínil následující postup místostarosta.

Celé hlasování probíhalo na platformě MUNIPOLIS, více jak 60 % hlasujících se zároveň zaregistrovalo jako noví uživatelé. V rámci doprovodné ankety město získalo zajímavé komentáře a náměty. A nelze opomenout zpětnou vazbu a podněty zaznamenané v pocitové mapě. Všemi podněty se bude radnice postupně zabývat a přinášet další informace.

Společnou cestou za zdravé město Pelhřimov.

Závěrem trochu ze statistiky:
Hlasovalo celkem 60 % žen a 39 % mužů, zbylé 1 % tvoří osoby, které pohlaví neuvedly. Z hlediska věkových kategorií bylo nejvíce hlasujících, a to 32 %, ve věkové kategorii 35-44 let, 24 % hlasujících bylo ve věku 25-24 let a 19 % obyvatel ve věku 45-54 let. Mladých ve věku 15-24 let se zapojilo 12 %. Osob starších 55 let hlasovalo 14 %, 1 % hlasujících neuvedlo svůj věk.