Dnes je 21.02.2024

Svátek má Eleonora, Lenka

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Radnice uvažuje o navrácení stromů na náměstí

Radnice uvažuje o navrácení stromů na náměstí

Krásným historickým centrem Pelhřimova je Masarykovo náměstí. Pelhřimovská radnice uvažuje do budoucna o navrácení stromů na náměstí a dodat městu na výjimečnosti. V minulých dnech se uskutečnilo jednání na toto téma s odborníky, kteří seriózně a profesionálně posoudili záměr. Dle vyjádření Národního památkového ústavu není důvod bránit výsadbě stromů na náměstí, je však velmi důležité zvolit vhodnou výsadbu a vzít v potaz také inženýrské sítě, které jsou pod povrchem. Výsadba stromů má totiž v jejich blízkosti svoje přísná pravidla, protože kořeny nesmí do sítí zasahovat.

„Zvažujeme pouze stromy v balech. Stromy by díky tomu nikdy nedosáhly rozměrů, jako stromy pevně zasazené do země, kde mají kořeny možnost volně růst. K výsadbě se však musí vyjádřit odborníci na zeleň a městský architekt,“ uvedl místostarosta Zdeněk Jaroš. „Pozitivní funkce stromů ve veřejném prostranství je všeobecně známa, hlavně v dnešní době klimatických změn, kdy letní teploty stoupají, a míra sucha se zvyšuje. Myslím si, že historické centrum Pelhřimova si zaslouží více zeleně,“ doplnil místostarosta. Součástí proměny náměstí by mělo být také efektivní osvětlení, případně mobiliář. V neposlední řadě je nutné se zaměřit na výměnu některých stromů v Růžové ulici z důvodu neblahého působení kořenového systému na komunikaci.

Historické záznamy a fotografie z 20. a 30. let minulého století dokazují, že stromy na náměstí a v jeho nejbližším okolí rostly. U kašny rostly čtyři lípy, které byly v roce 1970 pokáceny. Kořenový systém poškozující základy kašny 
a historických budov byl zřejmě hlavním důvodem, proč stromy postupně zmizely.

Foto: archiv Muzea Vysočiny Pelhřimov