Dnes je 13.07.2024

Svátek má Markéta

ikonka pocasi 18°C -

Pelhřimov

Pytel kompostu mohli lidé získat zdarma

Pytel kompostu mohli lidé získat zdarma

Kompost z produkce Technických služeb byl v sobotu 22. dubna k mání zdarma. Akce Nakopej si pytel stejně jako v předešlých letech lákala. „Kompost si přijelo nakopat 168 občanů z Pelhřimova a místních částí. Rozdali jsme ho skoro deset tun,“ informovala Zdeňka Lišková.

Technické služby města Pelhřimova provozují kompostárnu již více než 22 let. Dříve byl výsledný produkt využíván pouze pro potřeby města a technických služeb při údržbě veřejné zeleně. Od roku 2018 je výsledný produkt registrován u Ústředního kontrolního zkušebního ústavu zemědělského jako organické hnojivo pod názvem PE kompost a je určen pro údržbu veřejné zeleně ve městě a pro prodej široké veřejnosti a firmám. 
Zájem o kompost se zvyšuje. Ten se dostává do podvědomí nejen občanů, ale také soukromých zemědělců. 
„V roce 2021 občané zakoupili 385 tun, v roce 2022 již 411 tun,“ uvedla Eva Hamrlová, ředitelka technických služeb města Pelhřimov.

Kompostárna Pelhřimov vyprodukuje zhruba 1500 tun kompostu ročně. Kompost využívají především technické služby pro údržbu veřejné zeleně jak pro kultivaci, tak pro nové výsadby. Kompost také využívá Město Pelhřimov na úpravu finálního povrchu při svých investičních akcí.