Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - polojasno

Pelhřimov

Připravuje se projekt zřízení sousedských dětských skupin

Připravuje se projekt zřízení sousedských dětských skupin

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje spuštění projektu sousedských dětských skupin. Jedná se o sousedské hlídání dětí ve věku do tří let. „Momentálně se vytváří legislativa, která by měla být hotova v úvodu příštího roku,“ vysvětlil místostarosta města Karel Kratochvíl.

V principu půjde o to, že pečující osoba s patřičným vzděláním, a zde se konkrétní kvalifikace v tuto chvíli řeší, bude hlídat maximálně čtyři děti. Buď to mohou být děti vlastní, v příbuzeneckém vztahu či cizí svěřené. „Plánem ministerstva je, že by na každé hlídané dítě byl příspěvek šest tisíc korun měsíčně. Příspěvek by se týkal cizích dětí, za hlídání vlastních by příspěvek pochopitelně nebyl,“ informoval místostarosta.

Celý projekt je v přípravné fázi, ale pilotním krajem, kde bude realizován, je Kraj Vysočina. Z tohoto důvodu došlo k oslovení krajského úřadu a samospráv ORP úrovně 3. Mezi tyto samosprávy patří i Pelhřimov. „Máme za sebou pracovní setkání s týmem z ministerstva, kde nám byly kladeny otázky, co bychom od projektu jako ORP čekali, jak by měly být pečující osoby kontrolovány, kdo by je měl kontrolovat či jakým způsobem bude prováděna metodická pomoc pečujícím osobám,“ ozřejmil obsah schůzky Karel Kratochvíl.

Úkolem dotčených samospráv, a tedy i Pelhřimova, je shánět do pilotního projektu další zúčastněné. To znamená pečující osoby, ale i maminky, které by měly zájem svěřit dítě do sousedského hlídání. S tím souvisí i následující výzva.

Výzva Městského úřadu Pelhřimov

Pro pilotáž projektu sousedské dětské skupiny hledáme ke krátkému rozhovoru budoucí pečující osoby, které zvažují založení sousedské dětské skupiny.

  • Rozhovor povedou pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí.
  • Rozhovor se uskuteční on-line formou ve vámi preferovaný čas a bude mapovat vaše potřeby, motivaci a aktuální bariéry.
  • Současně hledáme pečující, kteří o zřízení sousedských dětských skupin uvažovali, ale aktuálně vidí více rizik než přínosů. Hledáme i rodiče, kteří zvažují o umístění  svého dítěte do sousedského hlídání.

    Kontaktní osoba: Karel Kratochvíl, email: kratochvil.k@mupe.cz, tel.: 725 160 090.

Další výzva Městského úřadu Pelhřimov se týká takzvaných dětských skupin, které mohou mít do 12 či 24 dětí. „Víme, že v Pelhřimově se zřízení několika takových skupin plánuje. Byl bych velmi rád, kdyby se mi zájemci ozvali na můj email či telefon. Rád bych s nimi prodiskutoval jejich představy a nabídl i možnost spolupráce,“ uvedl Karel Kratochvíl.