Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 19°C - jasno

Pelhřimov

Policisté zachránili muže, který spadl do řeky

Policisté zachránili muže, který spadl do řeky

Dva policisté z pelhřimovského obvodního oddělení získali skleněnou plaketu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňskou odměnu. Praporčík Martin Musil a nadstrážmistr Ondřej Svoboda (na přiložené fotografii) získali pochvalu za projevení odvahy a osobní statečnosti při záchraně muže, který spadl v Pelhřimově do koryta řeky.

Ve středu 22. května přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení, že se v Pelhřimově pohybuje po chodníku kolem řeky opilý muž, který vrávorá a málem už spadl do vody. Oznamovatel policistům sdělil, že se obává o mužův život a zdraví. Na místo události byla vyslána hlídka z obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Martin Musil a nstržm. Ondřej Svoboda. 

Při příjezdu na místo události na hlídku mával muž, který hlídce uvedl, že právě on volal na tísňovou linku policie, a že uvedený muž před okamžikem přepadl přes zábradlí a spadl z výšky dolů do koryta řeky. Ze břehu byl vidět muž, který ležel v korytě řeky asi padesát metrů od přístupových schodů do koryta řeky. Prap. Martin Musil vzal z vozidla záchranné lano a opatrně sestoupil po přístupovém schodišti do koryta řeky a vydal se korytem řeky za kolegou Ondřejem Svobodou a zraněným mužem. Muž měl tržnou ránu na hlavě, ze které mírně krvácel. 

Policisté na místo události přivolali posádku profesionálních hasičů a zdravotnickou záchrannou službu s cílem muže bezpečně dostat ven z vody a ošetřit jeho zranění. Hasiči sestoupili do koryta řeky s transportní vanou za zasahujícími policisty a zraněného muže naložili na transportní vanu a přenesli k přístupovému betonovému schodišti, kde ho dostali do bezpečného prostoru z koryta řeky, kde už čekala posádka zdravotníků, která si muže převzala do své péče.

Policisté provedli u čtyřiačtyřicetiletého muže orientační dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní hodnota – 4,49 promile alkoholu v dechu. Posádka zdravotnické záchranné služby muže převezla do nemocnice k dalšímu vyšetření s předběžným zraněním - tržnou ránou na hlavě a pohmožděním celého těla. 

„Podobné činy mě vždycky utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství slouží policisté, kteří se dokáží správně rozhodnout a umí spolu spolupracovat," uvedl na adresu pelhřimovských policistů brig gen. Mgr. Miloš Trojánek ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a dodal: Při záchraně lidského života se hraje vždycky o čas, a bylo tomu tak i v tomto konkrétním případě.“

Zdroj: Policie ČR