Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Poděkování výjimečným lidem. Předány byly Ceny města Pelhřimova

Poděkování výjimečným lidem. Předány byly Ceny města Pelhřimova

Sedm výjimečných lidí a zástupce jedné obecně prospěšné společnosti bylo dekorováno při slavnostním předání Cen města Pelhřimova. Ceny byly letos předány už po jednadvacáté. Slavnostní večer se uskutečnil v sobotu 27. ledna ve velkém sále kulturního domu Máj.

Ceny si odnesli studenti Petr Hurda a Nikola Kaňková, sportovci Dominika Hronová, Lucie Jiříková a v zastoupení babičky Kristýna Napoleaová, učitel a ředitel základní školy Luděk Charouzek, lékař a primář Stanislav Houštěk. V kategorii Zvláštní ocenění přiřkli zastupitelé Cenu města Pelhřimova Matici Křemešnické.

Slavnostní večer, kterého se zúčastnili i senátor Jaroslav Chalupský, poslanec Josef Kott a zástupci partnerských měst Dolného Kubína a rakouského Sankt Valentinu, zahájil místostarosta města Zdeněk Jaroš. „I když se jedná už o dvacáté první udílení Cen města, jsem moc rád, že se stále mezi námi najdou výjimeční lidé. Těší mne, že je dnes můžeme za jejich činnost a přínos pro město ocenit,“ pronesl mimo jiné.

Jako první byly uděleny ceny v kategorii Žáci a studenti. Petr Hurda je studentem SPŠ a SOU Pelhřimov v oboru IT. V loňském roce se umístil na 2. místě v krajském kole soutěže v anglickém jazyce. Pravidelně se účastní na projektu Kraj pro bezpečný internet a je členem minitýmu IoT v projektu Kraje Vysočina IKAP. „Rád bych dělal lektora anglického jazyka nebo učil na nějaké střední škole. Je jedno, zda to bude angličtina nebo informatika,“ naznačil své plány do budoucna.

Další oceněnou byla studentka třetího ročníku ekonomického lycea Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov Nikola Kaňková.  Ta se účastní dobrovolnické činnosti, která se zaměřuje hlavně na práci se seniory. Zúčastnila se i soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ, její práce vyhrála kategorii plánovaný inovativní podnikatelský projekt. „Chtěla bych poděkovat za to, že jste mě na cenu nominovali a ocenili. Je to pro mě velká čest. Zároveň bych chtěla poděkovat všem, kteří mě podporují,“ sdělila do mikrofonu.

Patrně s nejmenší mírou stresu ze všech oceněných musela pracovat Dominika Hronová. Taekwondistka klubu SK Taekwondo Lacek a členka české reprezentace už v minulosti Cenu města Pelhřimova obdržela. Nyní stojí před zásadním momentem ve své sportovní kariéře. „V březnu mě čeká kvalifikace na olympijské hry. Doufám, že se mi v ní povede uspět a budu Českou republiku v Paříži reprezentovat,“ odtajnila své plány do už bouřlivého potlesku přítomných v sále.

Naopak sportovní kariéru už uzavřela Lucie Jiříková. Gymnastka se v minulosti zúčastnila evropských i světových šampionátů. Momentálně působí v roli trenérky v pelhřimovském oddílu. „Máme tu několik šikovných holek, které by to někam mohly dotáhnout. Jsem ráda, že je mohu trénovat a jít spolu s nimi po jejich sportovní cestě,“ svěřila se.

V sále bohužel chyběla golfistka Kristýna Napoleaová. Ta jako teprve třetí česká hráčka vyhrála turnaj Ladies European Tour a momentálně se chystá na novou sezonu v Austrálii. Za udělení ceny, kterou na podiu převzala její babička Alena Hronková, poděkovala alespoň na dálku. Díků se dostalo nejen přátelům, rodičům či sponzorům. „Velké díky patří také panu Charouzkovi a celé ZŠ Na Pražské, která mě perfektně připravila nejen po intelektuální ale i sportovní stránce,“ řekla v promítnutém videu.

Ocenění pro Matici Křemešnickou převzal Vít Škoda. Obecně prospěšná společnost pečuje o kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku, pořádá prohlídky a rozvíjí povědomí o historii města a jeho okolí vydáváním různých publikací. „Kostel na Křemešníku je krásný, ale byl dlouhou dobu zavřený. Proto mám velkou radost, že nám ho povedlo pro veřejnost zpřístupnit,“ odpověděl na otázku moderátora, co ho nejvíce těší a na konto plánů do budoucna dodal: „Po třiceti sedmi letech bude na Křemešníku primice a těšit se můžete i na pouť, která bude mít trochu jiné obsazení, než jsme byli v minulosti zvyklí.“

„V těchto dnech končím ve funkci primáře dětského oddělení. Následně bych se chtěl věnovat ordinaci dětského praktického lékaře. Tu jsme v nemocnici otevřeli 11. září a v současné době už máme registrováno více než pět set pacientů. Z ordinace bychom také chtěli udělat školící středisko, které by mělo sloužit ke vzdělávání dalších lékařů,“ nastínil své další plány lékař Stanislav Houštěk - uznávaný odborník, specialista a primář dětského oddělení Nemocnice Pelhřimov.

Zasloužené ocenění převzal i dlouholetý ředitel Základní školy Na Pražské, Pelhřimov Luděk Charouzek. „Letos budu končit po čtyřiceti osmi letech pedagogické praxe. Bude mi to samozřejmě strašně líto a budu školu stále sledovat. Na jaře začínáme stavět nový pavilon a jsem velice rád, že u začátku této práce mohu ještě být,“ svěřil se při rozhovoru s moderátorem.

Součástí slavnostního večera bylo i předání Ceny Křesadlo pro region Pelhřimov, kterou tradičně uděluje FOKUS Vysočina. Tu převzal za dlouholetou dobrovolnickou činnost David Konečný.

Výtěžek z dobrovolného vstupného na udílení Cen města Pelhřimova, který činil 32 900 korun, byl poukázán konto sbírky na opravu kapličky u zázračné studánky na Křemešníku.

Kamil Vaněk