Dnes je 20.05.2024

Svátek má Zbyšek

ikonka pocasi 13°C - oblačno

Po městě na kole. Od května se budou zase sdílet

Pelhřimov se chystá na novou vlnu cyklistické mobility. Od 1. května budou lidé opět k dispozici padesát sdílených kol ve dvaceti strategicky rozmístěných stanicích. Místní i turisté tak budou moci využívat tuto ekologickou
a zdravou formu dopravy, která zároveň pomůže snižovat dopravní zátěž a zlepšovat ovzduší ve městě.
Aby byla služba co nejdostupnější, díky finanční podpoře Města Pelhřimov budou mít všichni obyvatelé a návštěvníci města patnáct minut na každou jízdu zdarma. Následně  se bude uživatelům účtovat standardní sazba 25 Kč za každých dalších třicet minut jízdy. Tato nabídka je dostupná všem obyvatelům i návštěvníkům, kteří se rozhodnou využít této moderní formy dopravy.

Loňský zkušební provoz sdílených kol v Pelhřimově byl úspěšný a získal si velkou popularitu mezi obyvateli.
„Je skvělé vědět, že občané a návštěvníci Pelhřimova minulý rok sdílená kola hojně využívali. Najezdili přes sedm tisíc kilometrů. Jezdili do práce, do školy, za zábavou či se jen rychleji přesouvali z místa na místo, a ušetřili přibližně tunu oxidu uhličitého, pokud budeme brát cestu na kole jako alternativu auta. Hlavně ale sportovali a tím dělali něco pro sebe,“ zhodnotil využívání kol místostarosta Karel Kratochvíl.

Na základě této pozitivní zkušenosti se město rozhodlo pokračovat v podpoře cyklistické mobility i v letošním roce. Výběrové řízení na poskytovatele služby nazvané „Bikesharing v Pelhřimově 2024-2026“ vyhrála na tři roky společnost nextbike Czech Republic s.r.o. Pro obyvatele i návštěvníky, kteří již v loňském roce využívali sdílená kola, se nic nemění a od 1. května mohou kola využívat nadále. Aplikace nextbike zůstává stejná.

Proces půjčení kola je jednoduchý
Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, aktivovat účet a najít volné kolo v blízkosti. Po načtení QR kódu na kole se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo třeba vrátit do jedné ze stanic nextbike, které jsou vyznačené v aplikaci nebo na webu.

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov