Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Pelhřimov zavedl ověřování totožnosti prostřednictvím eDokladu

Pelhřimov zavedl ověřování totožnosti prostřednictvím eDokladu

Město Pelhřimov spustilo službu ověřování totožnosti prostřednictvím eDokladu. Od 26. února nemusí lidé chodit na Městský úřad Pelhřimov s klasickým občanským průkazem. Plastovou kartičku mohou nechat doma a na jednání s úředníky jít jen s mobilem, ve kterém mají nainstalovanou aplikaci eDoklady, ve které mají kopii občanského průkazu. Tento krok má za cíl usnadnit a zrychlit procesy, které vyžadují ověření totožnosti, a zároveň minimalizovat potřebu fyzického dokladu. Implementace tohoto systému v Pelhřimově také poukazuje na to, že město je připraveno adaptovat se na moderní trendy a využívat technologické inovace ke zlepšení života svých občanů.

Město Pelhřimov se rozhodlo nečekat na zákonem stanovený termín 1. července 2024 a umožnilo ověřování totožnosti občanů prostřednictvím eDokladu co nejdříve to bylo možné. „Záměrem města je, aby totožnost prostřednictvím eDokladu dokázali ověřit všichni úředníci, kteří to pro výkon své agendy potřebují. Rozhodli jsme se jít progresivní cestou a aplikaci přijímat zcela dobrovolně o několik měsíců dříve. Naší snahou je poskytnout lidem pohodlnější prokazování totožnosti,“ uvedl tajemník Jan Machyán. „Úředníci ověřují totožnost svých klientů na přepážkách, v kancelářích, ale i v terénu při jednání. Proškolení zaměstnanců proběhlo při zavádění a instalaci technických prostředků,“ doplnil tajemník.

„Snažíme se občanům stále nabízet co nejefektivněji uživatelský komfort. Služba ověřování eDokladu je další modernizací městského úřadu, který zajišťuje a zároveň rozšiřuje portfolio svých poskytovaných služeb,“ zhodnotil novou službu tajemník.

Kopie občanského průkazu v mobilu je pouze alternativou k dokladu, který většina lidí nosí u sebe fyzicky. Nenahrazuje ho a na úřad můžou občané samozřejmě stále přijít i s klasickým dokladem.

Aplikace eDoklady představuje vynikající příklad využití moderních technologií pro zlepšení služeb pro občany. Přináší řadu výhod a možností:

Snadná dostupnost:
Občanský průkaz je nyní k dispozici kdykoliv a kdekoliv prostřednictvím mobilního telefonu, což znamená, že občané nemusí nosit fyzický doklad s sebou.

Ochrana soukromí:
Aplikace eDoklady zajišťuje bezpečné uchování osobních údajů a minimalizuje rizika ztráty či krádeže fyzického dokladu.

Efektivita veřejné správy:
Ověřování totožnosti pomocí mobilních občanských průkazů umožňuje rychlejší a pohodlnější procesy ve veřejné správě, což může vést k úsporám času i nákladů.

Pro více informací navštivte web https://edoklady.gov.cz/, kde se dozvíte detailní informace, včetně nejčastěji kladených otázek a odpovědí (FAQ).

 Jak to funguje?
Aplikace je napojená na Portál občana, který obsahuje šifrované informace nezbytné pro identifikaci a ověření. V případě občanského průkazu jde jak o identitu, tak třeba o prokázání věku (typicky pro nákup alkoholu a cigaret). Aplikace v okamžiku kontroly vygeneruje QR kód, který skrze jednoduchou elektronickou čtečku prokáže, co je potřeba.    

Je povinná? A není možné ji zneužít?
Aplikace je chráněná jak samotným vstupem do mobilního telefonu, který má dnes takřka každý chráněný heslem nebo biometrickými údaji, tak i sama požaduje vlastní ověření. Je tedy velmi těžko zneužitelná –⁠ na rozdíl od plastového dokladu, který se při krádeži často zneužívá například pro podvodné získání půjčky. Platné ale nadále zůstanou i klasické doklady. 

Prokážu se i offline?
K prokázání totožnosti v aplikaci nepotřebujete internet. Připojení je třeba jen k prvotnímu nahrání dokladů do aplikace, prokazování už ale probíhá offline. Nemusíte se tak bát, že vám aplikace mimo signál přestane fungovat.

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov