Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Pelhřimov vzpomenul sté narozeniny Oldřicha Lipského

Pelhřimov vzpomenul sté narozeniny Oldřicha Lipského

Sté narozeniny, to je důvod k oslavě sám o sobě. Když se navíc jedná o osobnost, která svým kumštem šířila dobré jméno Pelhřimova, je to důvod dvojnásobný. V sobotu si lidé na Masarykově náměstí připomenuli sté výročí narození Oldřicha Lipského. Možná symbolicky jen pár metrů od cukrárny, kterou vlastnil jeho otec Vilém, a jen o pár kroků dále od divadla, kde Oldřich se svým o rok starším bratrem Lubomírem začali dobývat umělecký svět.

Na slavného režiséra a scénáristu, který si do uměleckého životopisu připsal celou řadu úspěšných filmů, jmenujme Ať žijí duchové!, Šest medvědů s cibulkou, Limonádový Joe, přijeli do Pelhřimova zavzpomínat Jiří Lábus s Naďou Konvalinkovou, zaplněné hlediště na náměstí nakouklo do světa kaskadérů, trikařů a akrobatů za moderátorského doprovodu Dalibora Lipského, syna oslavence.

Do oslav se zapojily se i místní spolky a organizace. V první řadě jmenujme spolek divadelních ochotníků Rieger, z něhož bratři Lipští umělecky vzešli. O hudební doprovod se postarala místní Základní umělecká škola, při spolumoderování na pódiu excelovali mladí členové divadelní skupiny DDM Struhadlo. Celá akce se uskutečnila pod patronátem města Pelhřimov a jeho příspěvkových organizací.

Kamil Vaněk