Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

Pelhřimov vzpomene sté výročí narození Oldřicha Lipského

Pelhřimov vzpomene sté výročí narození Oldřicha Lipského

Pelhřimov si v sobotu 22. června připomene narozeniny jednoho ze svých nejvýznamnějších rodáků. V letošním roce by se sta let dožil filmový režisér Oldřich Lipský. Jeho filmy Ať žijí duchové, Šest medvědů s cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje či Limonádový Joe neodmyslitelně patří do zlatého fondu české kinematografie.

Oslavy chystá nejen město Pelhřimov se svými příspěvkovými organizacemi, ale do jejich příprav se zapojila i rodina Lipských. „Akci spolupořádáme s Daliborem Lipským, který je filmovým střihačem a synem Oldřicha Lipského. Mimochodem s otcem spolupracoval třeba na filmu Tři veteráni,“ uvedl Martin Ecler, ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova, hlavního pořadatele akce.

Celý program začne v patnáct hodin na Masarykově náměstí. Potrvá zhruba hodinu a půl. Zahrnovat bude pódiová vystoupení, velká obrazovka umožní připomenutí zásadních filmařských počinů oslavence. „Uvidíme ale nejen spoustu ukázek z filmů. Oldřich Lipských byl i jedním z iniciátorů české kaskadérské školy, takže se můžeme těšit i na skok z výšky do krabic. Chybět nebudou ani artistická vystoupení, zazní filmové písničky,“ vyjmenoval Martin Ecler.

Hlavně se ale bude vzpomínat. O střípky ze spolupráce s Oldřichem Lipských se prostřednictvím obrazovky podělí celá řada herců, přímo na pelhřimovské náměstí dorazí Jiří Lábus (hrál a spolupodílel se na scénáři Velké filmové loupeže) a Naďa Konvalinková (Adéla ještě nevečeřela).

Na oslavách slavného pelhřimovského rodáka se budou podílet i místní organizace. V první řadě jmenujme spolek divadelních ochotníků Rieger, z něhož bratři Lipští umělecky vzešli. Rieger v této divadelní sezóně nastudoval a hrál Limonádového Joa, na náměstí tak předvede ukázky ze hry. O spolumoderování akce se postará druhá pelhřimovská divadelní skupina Domino.

Oldřich Lipský (4. července 1924 – 19. října 1986) byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského. Pocházel z Pelhřimova, kde jeho otec Vilém měl cukrárnu s kavárnou. Původně studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření přešel do filmového studia Barrandov. Natočil řadu slavných filmů, Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981) a další.


 Kamil Vaněk