Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Pelhřimov se chce poklonit padlým na západní frontě

Pelhřimov se chce poklonit padlým na západní frontě

Ota Fried (na snímku) a Ivan Matoušek, bývalí občané Pelhřimova, hrdinové z druhé světové války, kteří v roce 1944 padli na západní frontě, se na podzim dočkají pietního aktu a odhalení pomníku. „V letošním roce uplyne osmdesát let od chvíle, kdy položili životy v bojích ve Francii. Za své hrdinské činy si zaslouží náš vděk a vzpomínku. Platíme tím i jistý historický dluh. Vojákům, padlým na západní frontě, se v minulosti tolik pozornosti nevěnovalo. Rádi bychom to napravili,“ vyjádřil se místostarosta Karel Kratochvíl.

Ota Fried byl vojínem 1. československé motorizované brigády, o život přišel 5. listopadu při útoku na německé pozice v Dunkerque. Právě s tamní radnicí vedení našeho města při přípravě pietního aktu spolupracuje. „Radnici jsme oslovili s požadavkem o stébla uschlé trávy z plání, na kterých padl. Byl to nápad Aleny Matějka, výtvarnice, která zhotovuje pamětní desku,“ vysvětlil místostarosta. Chystaná pamětní deska bude vytvořena ze skleněných bloků, mezi nimiž budou právě stébla trávy vložena.

Neméně hrdinsky si za druhé světové války počínal Ivan Matoušek. V důstojnické hodnosti bojoval v jednotce francouzské armády. Podílel se i na osvobození Paříže, jeho osud se naplnil v Lotrinsku během bojů na řece Meurthe u mostu ve vesnici Flin při záchraně raněných. „Ohledně Ivana Matouška nás oslovil francouzský spolek, který se věnuje péči o válečné hroby s tím, že by rád u nás uspořádal pietní akt. Rádi bychom obě akce spojili v jednu,“ odtajnil záměr pelhřimovské radnice Karel Kratochvíl.

Není rozhodně bez zajímavosti, že oba padlí vojáci pocházeli z rodin, jejíž členové se významně zapsali do historie Pelhřimova i celé České republiky. Sestra Ivana Matouška se provdala za významného filosofa Jana Patočku. Sestrou Oty Frieda byla Berta Lírová, maminka Jiřího Líra, pozdějšího známého herce. Stejně jako další Otovi příbuzní byla Berta zavražděna ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Při slavnostním aktu rovněž 5. listopadu budou třem příslušníkům rodiny Friedů odhaleny i kameny zmizelých (tzv. Stolpersteiny).

Níže přetiskujeme odpověď radnice v Dunkerque ohledně žádosti vedení města Pelhřimova o spolupráci na pietním aktu Otu Friedovi.

Vážený pane místostarosto,

v nedávném e-mailu jste mě laskavě informoval o odhalení pamětní desky na památku Vašeho rodáka, vojína Oty Frieda z 1. československé motorizované brigády, který padl 5. listopadu 1944 při útoku na německé pozice v Dunkerque, za což bych Vám chtěl poděkovat.

Při této příležitosti bychom rádi na Vaši adresu zaslali z našeho města stébla suché trávy, která budou umístěna na tuto pamětní desku jako připomínka Dunkerque.

Jménem všech obyvatel Dunkerque, kteří budou navždy vděčni 1. československé brigádě pod velením brigádního generála Aloise Lišky, jsem rád, že vám mohu předat tento pamětní symbol na památku oběti vojína Oty Frieda a všech československých, spojeneckých a francouzských vojáků, kteří položili své životy za osvobození našeho města 9. května 1945 a zajistili zachování naší svobody v dnešní době.

Přeji Vám mnoho úspěchů při pietním aktu, který plánujete na 5. listopadu v Pelhřimově. Přijměte, pane místostarosto, ujištění o mé hluboké úctě.

Jean Bodart, starosta

Kamil Vaněk