Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

Pasování čtenářů je zážitek a také spousta práce

Pasování čtenářů je zážitek a také spousta práce

Prvňáčci si ty chvíle užívají. V průběhu minulého týdne se z více než dvou set z nich stali čtenáři. Získali čtenářský průkaz, glejt o povýšení do stavu čtenářského, sladkosti a především zážitek. Akt pasování v Městské knihovně Pelhřimov je dlouhodobě velmi oblíbený.

O tom, co za ním stojí vypráví vedoucí knihovny Iva Rajdlová.

„Nejsme ti, kdo akci vymysleli. Jsme jen pokračovateli myšlenky,“ začíná vyprávění.  „Pasování čtenářů vzniklo před více než dvaceti lety. Jeho cílem je ve chvíli, kdy se děti v první třídě základní školy naučí znát písmenka a začínají se čtením, ukázat jim knihovnu a umožnit jim, aby si k ní vytvářeli vztah. Chceme, aby poznali místo, kde si v budoucnu mohou půjčovat knihy.“

I když zřízení čtenářského průkazu je zpravidla záležitostí několika desetikorun, a platí to i v případě Pelhřimova, mladí čtenáři za svou premiérovou „kartičku“ neplatí nic. „Poplatek odpouštíme. Chceme, aby v tomto věku byly knihy dostupné všem. Tedy i dětem ze sociálně slabých rodin,“ vysvětlila.

Pokud si mají děti začít vytvářet ke knihovně krásný vztah, potřebují k tomu zážitek, na který si uchovají vzpomínku. Proto se pro tuto chvíli připravuje hraný program. Mezi jednotlivými knihovnami se liší, v Pelhřimově hraje zásadní roli kouzelnice Kniholína. Tu provází pohádková družina. „Děti v průběhu pasování luští křížovku. Tajenka jim umožní získat kouzelnou hůlku, pomocí které jde osvobodit pasovací meč,“ popsala děj.

Po zisku meče se hlavní postavou stává král, který samotné pasování provádí. Dříve tuto osobu v pelhřimovské knihovně zaštiťovali její zaměstnanci, v posledních letech je ale obsazována hosty. „Vzhledem k tomu, že je tato akce mediálně dobře uchopitelná, zveme k nám pana starostu, místostarosty a zástupce našich sponzorských firem. Letos proto pasovali pánové Dvořák a Kocman, v minulosti tuto roli dlouho zastával pan Vytopil,“ informovala Iva Rajdlová.

Výsledek pasování? Z dětí se mnohdy stanou čtenáři tělem i duší. Do knihovny se vracejí. Samozřejmě za tím stojí i dobře nastavená spolupráce se základními školami. Učitelky prvňáčky do knihovny znovu přivedou zpravidla měsíc po slavnostní akci. To je chvíle, kdy dochází k prvním výpůjčkám knih.

Zpět ale k samotnému povyšování dětí do stavu čtenářského. Pro všechny zaměstnance knihovny je pasovací týden zároveň perným týdnem, kdy mají spoustu práce. „Ráda bych na tomto místě všem poděkovala. Kromě své běžné práce musí toho spoustu na pasování připravit - kartičky pro nové čtenáře, vyrobit památeční listiny, zajistit sladkosti. Posléze opakovaně účinkují při slavnostním ceremoniálu,“ vyjmenovala vedoucí Městské knihovny Pelhřimov.

Kamil Vaněk