Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Parkování v centru města je upraveno novým nařízením

Parkování v centru města je upraveno novým nařízením

Parkování v centu Pelhřimova a jeho okolí je upraveno nařízením rady města č. 10/2023, kterým se stanovují maximální ceny služeb parkovišť, které jsou účinné od 1. 1. 2024, a nařízením, kterým se mění nařízení č. 10/2023, kterým se stanovují maximální ceny služeb parkovišť, které je účinné od 16. 1. 2024.  

Zásadní změnou jsou vyšší ceny u předplatitelských parkovacích karet, které platí 12 po sobě jdoucích měsíců. Občané ji mohou zakoupit kdykoliv během roku a bude jim platit 12 měsíců. Výjimkou jsou parkoviště v centru města, ulice Růžová, Palackého a Masarykovo náměstí, kdy rezidentská karta platí pouze kalendářní rok. Občané ji mohou zakoupit kdykoliv během roku, ale platit jim bude do konce roku. Zároveň došlo k úpravě toho, kdo a za jakých podmínek může zakoupit kartu rezidenta.

„Změna nařízení byla zavedena hlavně z důvodu lepší přístupnosti centra města Pelhřimova návštěvníkům. Lidé, kteří mají v této lokalitě trvalé bydliště, zde mohou parkovat, ale za peníze. Chápu, že jeto nevýhoda oproti těm, kterým stavíme parkoviště na sídlištích, a tito občané mohou parkovat zdarma, ale jinak to v centru vymyslet nelze. Podnikatelé, kteří mají v centru sídlo nebo provozovnu, mají ceny parkovného ještě dražší, ale mohou si zakoupit parkovací kartu na vyhrazených parkovištích v dochozí vzdálenosti,“ vysvětlil místostarosta Zdeněk Jaroš. Ve srovnání s jinými městy jsou ceny i přes mírné zdražení stále přívětivé,“ doplnil.

Z financí, které město získává při provozu systému parkování, jsou hrazeny například projekty týkající se zlepšení dopravy v Pelhřimově.

Parkovací karty
a) pro parkoviště na Tržním náměstí za budovou MěÚ Parkovné je ve výši 1800 Kč pro jedno vozidlo na 12 po sobě jdoucích měsíců. Záloha při vydání parkovací karty činí 100 Kč.

b) pro parkoviště na ulici Pražská v prostoru nad kostelem sv. Víta
Parkovné ve výši 1500 Kč pro jedno vozidlo na 12 po sobě jdoucích měsíců. Záloha při vydání parkovací karty činí 100 Kč.

c) pro parkoviště u Lékárny u sv. Víta
Parkovné ve výši 700 Kč pro jedno vozidlo na 12 po sobě jdoucích měsíců. Záloha při vydání parkovací karty činí 100 Kč.
Karta se vydává pouze
 - fyzickým osobám nad 18 let věku včetně, která má v části městské památkové rezervace (Masarykovo náměstí, ulice Děkanská, Kralertova, Palackého, Růžová, Poděbradova, Školní, Solní – Tržní náměstí, a Dr. Tyrše) trvalý pobyt, a to pro jednu kartu na osobu. 
- fyzickým nebo právnickým osobám, které mají v městské památkové rezervaci sídlo nebo provozovnu k podnikatelské činnosti (včetně služeb lékařů, daňových poradců, atd…), a to pro jednu kartu na sídlo či provozovnu takové osoby. 

d) pro parkoviště v centru města, ulice Růžová, Palackého a Masarykovo náměstí 
Cena předplacené parkovací karty činí pro rezidenty pod písm. a) a b) 2000 Kč pro první vozidlo za kalendářní rok a 5000 Kč pro každé další vozidlo za kalendářní rok pro rezidenty pod písm. a) a b), a pro rezidenta pod písm. c).
Rezidentem se rozumí:
a) vlastník (spoluvlastníci) nemovité věci v centru města,
b) fyzická osoba nad 18 let věku včetně, která má v centru města trvalý pobyt,
c) fyzická nebo právnická osoba, která má v centru města sídlo, nebo provozovnu k podnikatelské činnosti (včetně služeb lékařů, advokátů, daňových poradců, atd…). 
Rezident má právo maximálně na dvě parkovací karty na jednu nemovitou věc, jeden by či jedno sídlo nebo provozovnu. Parkování pro rezidenty možné v době PO – NE: 7.00 – 17.30. 

Bližší informace a prodej parkovacích karet získáte na pokladně MěÚ Pelhřimov (budova radnice), finanční odbor, u paní Jaroslavy Knězů. (tel.: 565 351 418).   

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov